Vynas. (III) Kaip išsirinkti vyną Italijos supermarkete

Italijos supermarketuose didžiausias vynų išsirinkimas. Vynas nebrangus. Italai nemėgsta išleisti vynui . Pasirinkimo Problema yra ta, kad vyno labai daug. Tiesiog pasimeti nuo įvairovės.

Papasakosiu, kaip išsirinkti tinkamą vyną, kai nuo pasiūlos kiekio galva sukasi, o kišenėse vėjai švilpia.

Jau rašiau apie tai, kaip gerti vyną restoranuose. Rašiau apie VINO LOCALE, VINO SFUSO. Pastaruoju metu pastebiu, kad net ir supermarketuose atsirado pilstomo vyno stendai.

Vis gi, supermarketuose prekiaujama buteliais. Pamatę vynų  įvairovę, turite žinoti tiksliai , kiek norite išleisti  ir kokį vyną norite gerti.

VISAS ITALIJOJE PARDUODAMAS VYNAS – GERAS.

Čia nebūna padirbto, blogo vyno.

Tiesiog yra geras ir dar geresnis.

Logiška būtų sakyti, kad geresnis- brangesnis. Aukšta kaina garantuoja, be abejonės, kokybę. Bet žema kaina negarantuoja blogos kokybės. Svarbūs taip pat ir itališko mentaliteto ypatumai. Juk Italijos supermarketai skirti italams. O pastarieji tiesiog nepratę ir nepasiruošę mokėti už vyną daug.

Tuo pačiu, jie, tie italai, niekada negers pačio pigiausio vyno iš plastikinių kartonų. Ne todėl, kad jie snobai. Jie mėgsta pilstuką. Tiesiog vyną tetrapakuose naudoja valgio gamybai. Nepamirškite, kad italų virtuvėje kartais vynas- prieskonis. Jis, tetrapakų vynas, visada stovi virtuvės spintelėje šalia druskos ir pipirų.

Toks vynas – pats pigiausias. Kaip druska ar miltai.

image

Italijoje tiesiog būtina žinoti VYNO (kokybės) KATEGORIJAS. Be jų nė žingsnio restoranuose, baruose. Net maži vaikai jas, vyno kategorijas,  žino. Pavysdžiui, kategorija DOC pritaikoma visiems gyvenimo atvejams. Galite išgirsti – mašina DOC, vyras DOC, atostogos DOC. Turima omeny – kokybiška, aukšto lygio. Todėl Italijoje turite žinoti kategorijų pavadinimus, kaip AVE MARIA…  Mokėti ištarti sutrumpinimus. Tai labai lengva. Be to, jei mokėsite, kiekvieno italo akyse tapsite tikru eruditu.

Kategorijas lengva įsiminti. Jos 4. Jos VISADA yra ant etikėtės. Tiesa, dažniausiai parašyta smulkiausiomis raidėmis. Bet yra.

image

Pavyzdžiui, artimiausiame supermarkete radau užrašą, kai apsukau butelį:

image

Vyno kategorijos mums padės išsirinkti geresnį vyną. Mat vyno gamintojai italai turi labai chaotišką ir net anarchišką požiūrį į kainų politiką. Koks užsispiria ir net patį geriausią vyną pardavinėja pigiai. Arba – atvirkščiai- kitas sugalvoja gražią etikėtę, prasuka reklamą ir laukia naivių romantiškų pirkėjų, jų pinigėlių. Noriu pasakyti, kad kartais už gerą vyną moki mažai ir atvirkščiai. Kaina negali būti vieninteliu kriterijumi.

Labai svarbi – kategorija.Tuo labiau, kad dažnai būna įvairūs DOC išpardavimai.

Taigi , kategorijos 4:

 1. VINO DA TAVOLA. Paprasčiausias stalo vynas. Gamintojas kaip nori, taip ir gamina. Žinoma, vynas bus geras, bet gamintojui visiškai vienodai, ką apie jo vyną galvos kiti. Pigu. Nori- pirk, nenori- nepirk.
 2. IGT – sutrumpintai nuo INDICAZIONE GEOGRAFICA TIPICA ( Saugoma geografinė nuoroda )Pabandyk ištark! Dažniausiai sakome tik 3 raides IGT ( lietuviškai I, Dž,Ti ). Ką reiškia ši kategorija? O gi reiškia, kad valstybė garantuoja, jog vynas pagamintas tradicinėje to vyno gamybos zonoje. Pavyzdžiui, jei gyvendama Sicilijoje bandysiu gaminti Chianti- jokių kategorijų niekada negausiu, visi vadins kvaileliu. Nori gauti IGT- gamink tradicinį vietinį vyną.
 3. DOC – sutrumpintai nuo DENOMINAZIONE DI ORIGINE CONTROLLIATA ( Saugoma kilmės kontrolės nuoroda ). Tariame D, O, K. Tai kategorija, kuri parodo, jog vynas kokybiškas, nes jo  kokybę kontroliuoja Italijos valstybė. Jei žinotumėte Italijos valstybinių institucijų darbo niuansus ir įstatymų painumą, iš karto pradėdumėte dar labiau gerbti DOC vyno gamintojus. Jie praėjo biurakratinį vyno kokybės patikrinimą. Tai – lyg pakliūti į pragarą. Laikėsi visų įstatymais numatytų vyno gamybos reikalavimų, perėjo visas komisijas. Todėl DOC – tai gero vyno garantija.
 4. DOCG – sutrumpintai nuo DENOMINAZIONE DI ORIGINE CONTROLLIATA E GARANTITA ( Saugoma kilmės kontrolės ir garantijos nuoroda ). Tariame D, O, K, Dži. Tik vyno gamintojas DOC gali pretenduoti gauti aukščiausią kategoriją DOCG. Tai aukščiausia kategorija, aukštesnės nėra.

Patarimas. Pirkite DOC arba DOCG vynus Italijos supermarketuose.

Pilstomą vyną geriausia pirkti pas gamintoją, o stalo vyną naudokite itališkų patiekalų receptams.

IGT vynas gali būti visoks. Ir geras ir nelabai – kaip pasiseks. Noriu šiek tiek paaiškinti. Mat norėdami gauti kokybės kategoriją, vyno gamintojai turi laikytis griežtų reikalavimų. Kaimynai prancūzai tų reikalavimų be problemų laikosi, o italai – ne visada. Italai kartais turi savo “slaptus receptus“, savo “slaptas technikas“. Manau jie tiesiog per daug chuliganiški ir anarchiški. Kai kuriems vyno gamintojams tiesiog nuobodu būtų dirbti pagal  kažkieno sugalvotas instrukcijas. Tokiems “chuliganams romantikams“ir buvo sugalvota kategorija IGT. Žinot ,kaip ten būna su tais romantikais. Kartais –  nieko gero , o kartais būtent nepaklūsnūs sukūria šedevrus.

Manau, kad vyną IGT pirkti galima, bet gal geriau specializuotose vyno parduotuvėse ENOTECA ( liet. Enoteka ). Kur pardavėjas padės surasti kokį šedevrą.

Paprastai vynai suskirstyti pagal regionus. Štai kaip atrodo supermarketo šalia mano namų vitrina

image

Koks regionas vyno prasme Jus domina? Paprastai italai perka savo regiono, t.y. Vietinį vyną. Jo pasirinkimas visada bus didžiauisias. Bet jei Jums tas pats, galite pasirinkti kokį butelį iš labiausiai pasaulyje vertinamų Italijos vietų : Pjemontas, Toskana, Venetas ir t.t.

Svarbu ir tai, kad beveik niekada nerašoma, koks vyno skonis : saldus, kartus, sausas…Tipo, – reikia žinoti.

Italai žino. Kai kurie pavadinimai visiškai nelogiški. Pavyzdžiui, Pjemonto “Dolcetto“ asocijuojasi su “Dolce“ (liet. Saldu ). Nieko panašaus. “Dolcetto“ –  tai ne saldus, o labai sausas vynas. Tiesiog vynuogės tokios mažutės ir gražios, auginti ir puoselėti jas taip lengva, kad valstiečiai nuo senų senovės iš jų pagamintą vyną vadina saldžiu. Toks istorinis paaiškinimas. Ne veltui sakoma, kad vynas Italijoje – tai tradicija ir istorija.

Ir pabaigai patarčiau atkreipti dėmesį į etikėtės grožį. Jei gamintojas nepatingėjo ir sugalvojo gražią etikėtę, matyt nebus visiškas pašlėmėkas. O ir Jums malonu bus turėti gražų butelį.

Trumpai. Kai perki vyną supermarkete, svarbiausia :

 • Kaina
 • Kokybės kategorija
 • Pagaminimo vieta
 • Etikėtės grožis

 

2 komentarai “Vynas. (III) Kaip išsirinkti vyną Italijos supermarkete

 1. Kaip įdomu skaityti jūsų įspūdžius ir patarimus,- ačiū, kad dalinatės! Teko ir man keliauti po Italija ir užstrigti prekybos centruose prie vyno lentynų. Lietuvoje paprastai nesirenku pigiausių vynų, nes bijau, kad jie bus prasti. Bet Italijoje teko ragauti vynų už 5 eurus, kurie i6ties labai patiko. Šis vynas yra vienas iš mano itališkų atradimų: http://www.vynoteka.lt/santoro-primitivo-puglia-vynas. Paragavau Italijoje, o paskui atradau, kad jo yra ir Lietuvoje. Taigi, po kelionės į Italiją nustojau vertinti vynus vien pagal kainą. Nebebijau pigiems vynams suteikt galimybę ir juos išbandyti.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.