Vynas. (II) Kaip išsirinkti vyną, kai nieko nesupranti itališkame meniu

Labai dažnai itališkoje maisto užeigoje nėra meniu. O jei yra – tik italų kalba. Vietiniai mokės paklausti, o pastovių lankytojų skoniai ir kaprizai seniai žinomi visam aptarnaujančiam personalui. Tarp kitko, tokio tipo vietos labai vertinamos įvairiausių gurmė. Vadinamos neturistinėmis, suprask, tikromis, autentiškomis.

Kita situacija. Jūs gaunate anglišką ar rusišką meniu. Gal net atskirą vyno meniu – “ Carta dei vini “. O ten – itališki vynų pavadinimai !!!!

Ką daryti? Kaip teisingai užsisakyti vyną. Kad būtų geras. Ir kad būtų nebrangus. Patarsiu, kas mano nuomuone labiausiai tiktų šioje situacijoje.

Visada užsisakykite VINO LOCALE. Lietuviskai tai būtų tiesiog – Vietinis Vynas. Tariame – VYNO LOKALE. Labai dažnai toks vynas dar vadinamas VINO DELLA CASA ( liet. NAMINIS VYNAS ). Lietuviškai tariame “VYNO DELIA KAZA“.

Nepamirškite – VINO LOCALE ! Toks vynas bus arba buteliuose, arba -pilstomas. Apie pilstuką jau rašiau. Patarimas – užsisakykite pilstomą. Itališkai – VINO SFUSO. Tariame- VYNO SFUZO. Jūsų paklaus : “ BIANCO o ROSSO?“. Lietuviškai -“ Balto ar Raudono?“ 

Priklausomai nuo vietos, kur vynas gaminamas,  galite dar papildomai išsirinkti įvairius variantus:

Galite dar išsirikti ROSÈ ( tariame : Rozė – Rožinis ).

Baltas dažnai būna arba šiek tiek putojantis – Frizzante ( tariame – Fridzante) arba – paprastas, neputojantis – “ Liscio“,  “Fermo“ ( tariame -Lišio, Fermo ) .

Šiame meniu puikiai matome kaip išskiriami “Vino della Casa“ .

Gali būti parašyta "Vino della casa"

Kodėl patarčiau restoranuose, trattorijose, osterijose ir kitose vietose rinktis būtent VINO LOCALE ( kitaip – VINO DELLA CASA) SFUSO.Priežastys dvi :

1. Maistas ir vynas Italijoje – “sąjungininkai“. Italai negeria vyno šiaip sau, nes nėra ką veikti. “Romantiška vyno taurė“ rankoje – tai Holivudo sukurtas amerikietiškas itališko gyvenimo būdo stereotipas. Realybėje  italai mėgaujasi pačiu maistu. Dažnai nesvarbu- kur ir net su kuo. Svarbu- maisto kokybė. Ir vyno kokybė. Kasdien. Namuose. Kur nėra super staltiesių ir krištolinių taurių. Gali būti plastikiniai indai. Svarbu – kokybė. Namuose ji garantuota. Restorane – ne visada. Reikia gerai pažinti šeimininką, virėją. Tai turi būti “patikrinti“ profesionalai. Italai įsitikinę, kad visada tarp namų ir nenamų geriau namai. Tarp senųjų vietinių receptų ir naujovių – geriau senieji. Renkasi naminį maistą ir vietinį vyną VISADA. Vietinis vynas būna atvežtas iš šalia esančių vyno fabrikų. Dažnai restorano savininkas turi savo asmeninius vynuogynus. Gamina savo vyną. Jį ir gerkite. Jis labiausiai tiks prie vietinės virtuvės patiekalų.

2. Kaina. Labai svarbu žinoti, kaip mąsto vidutinis restorano šeimininkas. Didžiausias uždarbis bet kurioje maitinimo įstaigoje – prekyba alkoholiu. Didelis brangių vynų  pasirinkimas- viltis greit ir daug užsidirbti. Elitiniuose ir šiaip brangiuose restoranuose dažnai surasite vynus iš visų Italijos regionų, ( ypač Toskanos, Pjemonto ) garsiausias etikėtes. Orientuojamasi į klijientą, kuris turi daug pinigų. Nesvarbu, ar gerai žinote vynus, ar tik kažką girdėjote ir turite mažai informacijos. Patars somelje. Jus juo aklai tikite, nes pats nesigaudote. Taigi, jei renkatės gero brangaus vyno butelį – sąmoningai nutariate sumokėti už vyną didelį antkainį.

Taigi, jei norite susipažinti su vietine virtuve ir sutaupyti – restoranuose gerkite VIETINĮ PILSTOMĄ VYNĄ – VINO LOCALE SFUSO.

O kai norėsite nusipirkti gero BRANGAUS vyno už realią kainą- keliaukite į ENOTEKĄ. Arba į SUPERMARKETĄ , jei norite nelabai brangaus ir nelabai (gal) žinomo…

image

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.