Švento Valentino dieną prisiminkime, kad jis buvo italas ir jo relikvijas rasime Romoje, Ternyje, Venecijoje. Kuriose bažnyčiose galima pasimelsti prie Šventojo relikvijų?

Švento Valentino asmenybė – paslaptinga, o jo relikvijų gausa – intriguojanti. Papasakosiu, kur įsimylėjėliai gali pasimelsti prie San Valentino relikvijų, prašydami amžinos meilės. Tai du romantiškiausi Italijos miestai Roma ir Venecija bei perpildytas įsimylėjalių vasario keturioliktąją Terni.

Apie San Valentiną žinome gana daug. Jis gimė 176 metais vidurio Italijos Terni mieste, kuris antikos laikais buvo vadinamas Interamna. Mirė kankinio mirtimi Romoje 273 m. vasario 14- ąją. Prieš tai kalėjo senajame Romos kalėjime. Tame pačiame, apie kurį girdėjote, kaip apie Švento Petro ir Švento Pauliaus kalėjimo vietą.

Šventas Valentinas buvo Ternio vyskupu, darė įvairius stebuklus. Mylėjo vieną aklą mergelę ir grąžino jai regėjimą.

Kita su Šventu Valentinu susijusi istorija tokia : – sutuokė Romos karį pagonį su krikščione, nes meilė, teigė Šv. Valentinas, – svarbiau už religinius įsitikinimus.

Tais laikais krikščionys buvo persiokiajami už savo tikėjimą. Už savo veiklą Šventas Valentinas buvo suimtas ir įmestas į kalėjimą.

Šventam Valentinui patiko taikyti susipykusias poras. Jis dovanodavo rožę, kaip susitaikymo simbolį. Geriau – raudoną rožę.

Dar Šventas Valentinas labai augino baltus balandžius, kurie turėjo labai elegantiškai atrodyti rožių kiemelyje šalia Šventojo namų. Į gražųjį kiemelį ateidavo žaisti vaikai. Tiesiog idilija.

Kai Šventasis pakliuvo į kalėjimą, labai nuliūdo. Ką darys vargšai vaikučiai? Ir staiga pamatė, kad jo balti balandžiai atskrido iš Ternio į Romą ir surado šeimininką. Tupinėjo ir burkavo sau ramiai prie kalėjimo langelio. Šventas Valentinas prie vieno balandėlio kojytės pririšo raktą nuo rožių sodelio, o prie kito- laišką su palinkėjimais. Ir išsiuntė atgal į Ternį. Taip gimė (ypač šiaurės Europoje) tradicija siųsti meilės atvirukus. O balandžiai (balti) tapo meilės simboliu. O meilužiai pradėti vadinti “ piccioncini“ – “ balandėliais“ nuo “ piccioni“- “ balandžiai“! Pavadinkime savo mylimąjį – pičiončino-; mylimąją- pičiončina. Kaip tikri italai!

Po mirties Švento Valentino kūnas buvo sugrąžintas Ternio krikščionims. Palaidotas nedidelėje bažnyčioje, kuri perstatyta XVII amžiuje ir tapo Bazilika.

image

Šiaip jau ramus Ternio miestas tampa meilės “ piligrimų“ tikslu kartą metuose, 14 -ąją vasario. Švento Valentino mirties datos paminėjimo šventė šiandien- meilės diena visame pasaulyje.

Ir aš kažkada buvau įsimylėjusi, specialiai važiavau į Ternį vasario 14- ąją. Kaip visi, važiavau paprašyti amžinos meilės. Stovėjau ilgoje eilėje prie Šventojo relikvijų, išstatytų už stiklo altoriuje. Visi stovėję eilėje prašė Šv. Valentino padėti: “ Valentinai, padaryk taip, kad jis mylėtų tik mane! Šventas Valentinai, padaryk taip, kad ji pas mane sugrįžtų“. Galima parašyti laišką ar atvirutę, – viskas surenkama į šalia esantį krepšelį. Kiečiau, nei Veronoje, Džiuljietos kiemelyje.

image

 

Bet jei nebūsite Ternyje, galite pasimelsti  Šventam Valentinui senojoje graikų bažnyčioje Santa Maria in Cosmedin Romoje.

image

Turistai iš viso pasaulio eina į šią vietą dėl “ Teisybės burnos“. Buvusi antikinės kanalizacijos anga tapo tikru turistiniu “atrakcionu“ po filmo “Vacanze Romane“ ( “ Atostogos Romoje“). Kai viename iš epizodų Gregory Peck suvaidino, kad prarado ranką  ( antikinė tradicija- jei meluosi, ranką angoje prarasi- tų laikų melo “detektorius“ ). Japonų ir kitų turistų eilė lai negąsdina – retas kuris žino, kad bažnyčios viduje saugoma Šventojo Valentino relikvija. Ir todėl retas įėina į bažnyčios vidų.

image

Viduje suraskite altorių su išstatyta kaukole. Parašyta, kad tai Švento Valentino kaukolė. Ar tikrai? Vietiniai gidai pasakoja apie kitą Valentiną, kuris gimė ir gyveno Romoje, mirė kankinio mirtimi, nes išpažino krikščionybę, 270m. Tapo šventuoju.

image

Ne tas? Netikras. Bet jei net taip ir buvo, kad  Šventieji Valentinai buvo du ( kai kurie istorikai teigia – trys), jie panašiai gyveno, panašiai mirė. Tikėkime, kad mylėjo ir gerbė meilę. Manau, galime tikėti ir šiuo, “ antru“, Šventu Romos Valentinu.

Venecijiečiai gi tiki, kad Švento Valentino relikvijos saugomos Švento Samuelio bažnyčioje ( San Samuele). Šalia Grassi rūmų (Palazzo Grassi) ir Didžiojo Kanalo( Grand Canal) esanti bažnyčia žinoma kaip vieta, kur buvo pakrikštytas ir pirmas mišias laikė garsiausias meilės žinovas Kazanova.

image

Bažnyčia retai atidaryta. Bet jei pasiseks, kairėje pirmas altorius turi aiškų užrašą “Corpus Sancti Valentini“. Gal čia ilsisi dalis Švento Valentino relikvijų.

Jei būsite Venecijoje Meilės Dieną 14- ąją vasario, siūlyčiau prisiminti būtent Kazanovą. Jis buvo geras psichologas, moterų žinovas. Pirmasis Europoje parašė, kaip reikia mylėti. Gal net reikėtų paskaityti Kazanovos “Autobiografiją“.

Jei eisite į restoraną, pasistenkite valgyti tipiškus Venecijos patiekalus, o ne banalią picą. Venecija, pirmoji Europoje pažinusi Rytų prieskonių afrodiziakišką galią, turi ko gero labiausiai meilės reikalams tinkamą virtuvę Italijoje.

 Kazanova rekomenduodavo gerti karštą šokoladą meilei sustiprinti. Paprastai eidavo gerti šokolado į kavinę “ Florian“. Ir šiandien šioje kavinėje karštas šokoladas skaniausias !

Jei norėsite Švento Valentino garantijos, kad meilė tęsis amžinai, nepamirškite aplankyti San Samuele bažnyčios ( Chiesa San Samuele) Venecijoje.

image.

 

 

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.