Venecija. Tradicinės kaukės.(VII) Jolly – atnešanti sėkmę.

Šią Kaukę pažinsite iš karto – tai pati linksmiausia, “skambanti“ kaukė!

Linksmiausia, nes ko gero vienintelė “ šypsosi“, net kartais “šaiposi“. Mat ši kaukė primena tokį istorinį personažą, kurio pagrindinė funkcija buvo linksminti poną. Jolly- tai pažas, juokdarys, džokeris. Jau XIII amžiuje sutinkame “kvailelius“, kurie sekiodavo ponus visur ir visada. Viduramžiais turtuolių rūmuose juokdariais tapdavo naivūs bepročiai ir net fizines negalias turintys varguoliai, kurie savo neadekvatumu linksmindavo aplinkinius. Įdomu, kad negalia buvo sutinkama kaip savotiška Dievo dovana, padedanti nesuvokti supančio pasaulio blogio ir tragiškumo. Būtent juokdariai galėjo atvirai šaipytis iš juos supančio pasaulio. Jie ko gero vieninteliai galėjo išsityčioti iš savo ponų. Galėjo rėžti tiesą į akis apie tai, kad karalius nuogas. Ir nieko ! Juk juokdarys – kvailys!

image

Taigi Juokdario kaukė – vieną iš seniausių. Ji turi kelis pavadinimus. Vienas iš jų – Jester- labiau naudojamas šiaurės Europoje. Venecijoje prigijo moteriškos giminės variantas – Jolly ( liet. tariama Džoli). Dar kartais šią Kaukę vadina taip- Džokeris ( Joker ) arba Portafortuna ( liet. Atnešanti Sėkmę )

Kaip senų senovėje, taip ir šiandien tikima, kad Jolly kaukė atneša sėkmę. Visų pirma – piniginę sėkmę. Varpeliai ar skambaliukai, būtini Kaukės elementai, atbaido vargus, skurdą, liūdesį, ligas….

Bent menkiausias vėjelis – ir jau visa Venecija skambina švelniais varpeliais. Juk Jolly kaukės parduodamos visur- nuo super brangių ateljė iki pigių kinietiškų kioskų. Ši Kaukė kabinama visuose Venecijos Kazino, kur labai svarbus Fortūnos “įsikišimas“. Būtent Jolly pamatysite venecijiečių namuose ant sienos kur nors prie įėjimo. Mano draugė net įkišo į kaukės “akį“ dolerį ( prisiskaitė per daug ezoterinių knygų). Sako , kad iš karto pradėjo turtėti!

Svarbu, kad kaukė Jolly visada padaryta iš labiausiai tradicinės medžiagos – papje mašė; niekada – keramikinė ar gipsinė. Mat Jolly su “karūna“, kuri turi lankstytis. Todėl Kaukė atrodo tikriau, net prabangiau už kitas. Net jei kainuos 5 €, atrodys – už 50€. Verta pirkti !

Jolly ne tik “ padarys Jus turtingais“. Ji – Karnavalo linksmybės simbolis. Šaipykitės, rodykite pirštais, kurkite juokingas situacijas su “ pagarbiais“ aplinkiniais. Juk pagrindinis Venecijos Karnavalo juokelis , kuri žino Italijoje visi, net maži vaikai, skamba kaip surimuota frazė :

“ Al tempo del Carnevale ogni scherzo vale!“- lietuviškai tai reikštų, kad bet koks juokelis Karnavalo metu – tai “rimtas reikalas“.

Buon Carnevale !!!

image

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.