Bolonija. Šiandien gimė. Sausio 21-oji

Bolonija. Šiandien gimė. Sausio 21-oji

Anna Morandi Manzolini, itališkoji Madame Tussaud, visą gyvenimą praleido viename mieste – Bolonijoje. 1714.01.21- 1774.07.09

Tai skulptorė, mokslininkė, Bolonijos universiteto profesorė. Taip taip, Italijos universitetuose XVIII a. dėstė ir moterys. Tiksliau, tai buvo įmanoma seniausiame Europos universitete Bolonijoje. Šiame mieste per amžius klesti demokratijos, liberalizmo atmosfera, čia jau XI amžiuje sukuriama intelektualų “visata” – “universo”, gimsta išskirtinė mokslo siekiančių žmonių pasaulio institucija- universitetas. 

Anna Morandi ištekėjo už Bolonijos universiteto profesoriaus, mediko anatomo. Priminsiu, jog anatomija gimsta Italijoje, Bolonijos ir Padujos (Padova) universitetuose. Čia statomi pirmieji pasaulyje anatomijos teatrai – Teatro Anatomico (išlikusį iki mūsų dienų Padujos ir rekonstruotą Bolonijos Anatomijos teatrą rekomenduoju aplankyti – neišdildomi įspūdžiai). 

Dėstytojai secionuoja lavonus studentų apsuptyje – šiurpoka, bet  teatras. 

Vis gi, jei ne italų drąsa nagrinėti žmogaus kūną, jį skrosti ir pjaustyti tikrąja to žodžio prasme, – nebūtų šiuolaikinės anatomijos. 

Taigi, Anos išteka ir pradeda gimdyti vaikus. Vieną po kito, per penkerius metus jų gimsta šeši. Mylinti, rūpestinga mama dar turi padėti ir savo vyrui profesoriui Džovaniui, kuris nesusitvarko su savo pareigomis. Stiprioms moterims dažnai tenka silpni vyrai. Tai jam depresija, tai – tuberkuliozė. Eiti į universitetą Džovanis negali, vietoj jo eina žmona. Ana taip puikiai dėsto Anatomijos teatre, jog po vyro mirties tęsia dėstytojavimą jau savarankiškai. Visi jos nori, Aną kviečia dirbti į Londoną, Vieną, San Peterburgą. Bet Ana lieka gimtojoje Bolonijoje, nes čia ją geriausiai supranta ir vertina. 

Per visą savo profesinę veiklą Ana secionavo ir skrodė lavonus (pasak jos pačios, apie tūkstantį). 

Atskiras kūno dalis profesorė atkartojo vaške. Lipdyti vašku gana sudėtinga, bet Manzolini žinojo kaip. Dar maža mergaite būdama Ana bandė tapti skulptore, vienoje iš studijų mokėsi lipdymo ir iš vaško paslapčių. Žinios ir praktika labai privertė. Ana Manzolini Bolonijos universitetui sukuria įspūdingą vaškinių žmogaus kūno dalių kolekciją “Supellex Manzoliniana

Tai pat Ana nulipdo savo ir savo vyro vaškinės skulptūras. Ne pasigrožėjimui, o kokybės įrodymui. Juk viskas Bolonijoje buvo kuriama vardan mokslo. 

Na o po kelių dešimtmečių Madame Tussaud pradėjo lipdyti vaškines skulptūras pramogai. 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.