13 svarbiausių Venecijos tiltų. Svarbu pamatyti ir pereiti!

Visi žino, kad Venecijos egzistencija jūroje (tiksliau, Adrijos jūros Venecijos įlankoje) neįmanomas be tiltų. Jų čia apie 400. Tiltai tilteliai jungia apie 120 Venecijos salų. Tos salos ir yra miestas. Susipažinkime su pačiais žymiausiais Venecijos tiltais. Jie ir yra tikrasis miesto ant vandens simbolis. Patys žymiausi Venecijos tiltai yra ir patys gražiausi, svarbiausi, o jų istorija- pati įdomiausia. Išskyriau 13 tokių “gražuolių“.

1. Rialto. Rialto tiltas.

Tai pats svarbiausias Venecijos tiltas. Mat ilgą laiką būtent čia buvo miesto ir šalies (Venecijos Respublikos) prekybos bei finansų centras. Net tiltą vadino “Moneta“ (čia buvo kaldinamos svarbiausios visoje Europoje monetos – Venecijos dukatai). Vėliau prigijo kitas pavadinimas. Aukščiausioje ir tuo pačiu sausiausioje miesto vietoje (lot.Rivus Altus – Aukštas Krantas) esantis tiltas tapo Rialto tiltu. Čia rinkdavosi visa Venecija. Vienos šventės metu seniausias mieste medinis tiltas neišlaikė svorio ir visa ant tilto susitelkusi minia supliuško į kanalą. Ačiū Dievui, niekas nenuskendo, bet tiltą teko perstatyti. Šį kart – mūrinį. Buvo paskelbtas konkursas, kuriame dalyvavo tikros įžymybės : Mikelandželas, Sansovinas, Paladijus. Bet laimėjo niekam nežinomas architektas Antonio Dal Ponte. Sutapo net pavardė. Mat, išvertus būtų – Antanas Tiltinis. Kodėl laimėjo būtent jis? Ko gero, labiausiai atspindėjo pagrindinę vietos idėją – čia turi būti turgaus, prekybos vieta. Nors krautuvėlių ant tilto idėja ko gero nusižiūrėta iš Florencijos, bet tai geriausiai atspindi XVI amžiaus Venecijos miesto centro dvasią. Rialto tiltas šiandien – labiausiai mėgstama “venecijiečių“vieta.

Ponte Rialto
Ponte Rialto

2. Accademia. Akademijos tiltas.

Pastatytas kaip laikinas okupantų austrų iniciatyva XIX amžiuje. Suprojektuotas anglo A. Neville. Todėl niekam Venecijoje nepatiko, kaip ir visi kiti “nauji“ tiltai per gražiausią Venecijos “gatvę“ Didįjį Kanalą (it.Gran Canal). Jau fašizmo laikais, 1933, inžinieriaus E. Miozzi dėka, “laikinas“ tapo “amžinu“ mediniu tiltu, vedančiu link Venecijos Meno Akademijos. Tiksliau, link Jos Galerijų (it. Le Gallerie dell’Accademia). Patogus, nes neaukštas. Malonus, nes medinis. Nuo šio tilto atsiveria puikiausios Venecijos panoramos. Lengva surasti, nes viena pagrindinių orientacinių rodyklių mieste – “Accademia“. Labai rekomenduotina.

Ponte dell'Accademia
Ponte dell’Accademia

img_4477

3. Degli Scalzi. Basųjų (karmelitų) tiltas.

Šį tiltą puošia Šventos Marijos iš Nazareto (it. Santa Maria di Nazareth) bažnyčia. Rodos, tiltas tiesiog “įveda“ į ją. Suprojektuotas to paties anglo A.Neville, atnaujintas to paties E.Miozzi 1934, Karmelitų tiltas atrodo visiškai kitaip. Žymiai paprastesnis, “basesnis“ būtų medinis Akademijos tiltas. Paradoksas, bet pačių neturtingiausių (vaikščiojo plikomis kojomis!) vienuolių vardą gavęs tiltas atrodo elegantiškai, “turtingai“. Gal dėl ypač gražaus Istrijos baltojo akmens. Šio Tilto neišvengs tie, kas atvyks į Veneciją traukiniu, nes Scalzi tiltas – šalia Geležinkelio stoties (it.Ferrovia).

Ponte degli Scalzi
Ponte degli Scalzi

4. Calatrava. Kalatravos ar Konstitucijos tiltas.

Visi šį naujausią Venecijos tiltą vadina architekto S. Calatravos vardu, nors oficialiai jis vadinamas “Konstitucijos“ vardu. Mėgstu kontrastuojančią naująją architektūrą senuosiuose Europos miestuose, todėl man jis – gražus. Ko gero, man vienintelei. Visi venecijiečiai ne tik jį kritikuoją ir peikia. Jie šio tilto tiesiog nekenčia. Net padavė į teismą šių laikų genijų S.Calatrava. Vargšelis architektas. O juk naują tiltą šioje vietoje, Venecijos prieigose, pretendavo sukurti Le Corbusier, Louis Kohn, Frank Lloyd. Kuo neįtiko? Manau, tiesiog italai iš principo nenori nieko naujo. Juk sena taip didinga. 2008 metais visas pasaulis gerėjosi nauju tiltu per Didįjį Kanalą. Pereikite per stiklinį ir laaabai aukštą tiltą. Gražu ir patogu (ypač, jei atvykote mašina ir palikote ją vienoje iš Piazzale Roma stovėjimo aikštelių).

Ponte Calatrava
Ponte Calatrava

5. Poste Vecie. Senojo Pašto tiltas.

Nors daugelis įsivaizduoja, kad seniausias tiltas Venecijoje – Rialto, bet šalia žymiausio Europoje žuvies turgaus Pescheria išliko nedidelis seniausias mieste medinis tiltelis. Veda link seniausio Venecijos restorano, įsikūrusio Senajame Pašto pastate. Galime įsivaizduoti, kaip atrodė visi Miesto ant vandens tiltai. Tik patys svarbiausi būdavo “sustiprinti“ mūrais ir akmeniu.

Ponte delle Poste Vecie
Ponte delle Poste Vecie


6. Pugni. Kumščių tiltas.

Anksčiau beveik visi tiltai buvo be turėklų ir platesni. Tai buvo savotiška riba tarp įvairių Venecijos rajonų. Ir, kaip žinia, viduramžiais santykius vyrai “aiškinosi“ ginklu. Nuo 1574 metų – leidžiami tik kumščiai. Taip ir mušdavosi ant įvairių tiltų karštakošiai, bet žymiausios muštynės vykdavo tarp dviejų rajonų : Nikoločių (it. i Nicolotti (rajonai San Nicolò dei Mendicoli, Santa Croce, San Polo ir dalis Dorsoduro bei Cannaregio) ir Kasteločių (it. i Castellani ( rajonai San Marco, kita dalis Dorsoduro e Cannaregio, Lido ir Castello). Susirinkdavo iki 300 žiūrovų, kurie dažnai tapdavo dalyviais. Dėl žiaurumo, dažnų sužeidimų ir net mirčių 1705 metais kumščiuotis buvo uždrausta. Tik šis tiltas dėl “šlovės“ išsaugojo senąjį pavadinimą. Ponte dei Pugni.


7. Diavolo. Velnio tiltas.

Yra keli Velnio tiltai Venecijoje. Pats žymiausias – tolimoje Torčelo (it. Torcello) saloje. Paslaptingas tiltas be turėklų – vienas iš seniausių visame mieste. Jau XIII a. čia buvo tiltas, o perstatytas jis XV amžiuje. Legenda pasakoja, kad viena venecijietė įsimylėjo okupantų austrų karininką. Jos broliai mylimąjį nužūdė. Tada mergina kreipėsi į magę, o toji sutarė su velniu. Mylimas atgis, bet reikia sumokėti kainą : – 7 vaikų sielas velnias pasiims. Pasimatymas įvyko prie tilto. Pamačiusi mylimąjį, venecijietė puolė link jo per tiltą ir abu išnyko. Magė kitą dieną mirė. O velnias kasnakt tebelaukia prie tilto savo grobio. Vaikai naktimis čia nevaikšto.

img_4487


8. Sospiri. Atodūsių tiltas.

Pats romantiškiausias Venecijos tiltas. Labiausiai fotografuojamas ir imituojamas visame pasaulyje. Tikras XVII amžiaus baroko šedevras. Autorius Antonijus Contin -as. Pasak tradicijos, kaliniai, vedami į kalėjimą šiuo tiltu, dūsaudavo. Emocingi italai dūsauja garsiai, taip ir gimė Atodūsių tilto pavadinimas. Dabar dūsauja įsimylėjėliai, kai bučiuojasi gondoloje po tiltu.


9. Delle Tette. Krūtų tiltas.

San Polo rajone gyveno garsios Venecijos kurtizanės. Seniausios pasaulyje profesijos atstovės apnuogindavo krūtis ir taip viliodavo praeivius. Todėl ir tiltas tokiu keistu pavadinimu. Mat nei vienas pavadinimas Venecijoje niekada nesikeitė.


10. Guglie. “Obeliskų“ arba “bokštų“ tiltas.

Vienintelis tiltas su bokšteliais, primenančiais mažus obeliskus. Vienas iš gražiausių ir elegantiškiausių senovinių tiltų labai elegantiškoje vietoje. Ten, kur antras pagal dydį Cannaregio kanalas įsilieja į Didįjį Kanalą (it.Gran Canal). XIII amžiaus tiltas, kuris buvo puošiamas per amžius ir XIX pasipuošė savotiškomis “kaukėmis“.

img_4493


11. Tre Archi. Trijų Arkų tiltas.

Vienintelis tikras, gražus venecijietiškai tiltas. Trys arkos buvo būdingos tiltų statyboje. Ir priešai nepraplauks, ir gražu. Išliko tik šis, kiti tiltai ilgainiui buvo perstatyti.

img_4494


12. Della Paglia.

Šiaudų tiltas. Labiausiai turistų numindžiotas tiltas tiesiai prieš Atodūsių tiltą. Pavadinimas kilęs dėl prekybos šiaudais ir šieno įvairioms miestiečių reikmėms (stogų dengimui, pašarui gyvuliams ir pan.) tiesiog iš laivų šioje vietoje. Įdomu, kad prie šio tilto buvo renkami tranzito mokesčiai. Rytais -Išstatomi atpažinimui skenduoliai. Praeityje liūdnoka, bet visada labai judri miesto vieta.

img_4495


13. Della Libertà. Laisvės tiltas.

Ilgiausias Venecijoje (beveik 4 km). Šis tiltas nuo XIX amžiaus vidurio sujungė Veneciją su žemynu. Tai visom prasmės jungtis tarp pasaulio ir Unikalaus miesto ant vandens.

img_4497
Nėra kito tokio miesto pasaulyje. Ir tiltai suteikia Venecijai ypatingą grožį. Visi jie, tiltai, kažkuo nepakartojami. Todėl išskyriau tik labiausiai žinomus. Bet puikiam įspūdžiui net pats kukliausias tiks. Juk tai Venecijos tiltai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.