Vatikano Muziejai. Kodėl būtina aplankyti Pinakoteką.

Deja, deja. Dažnai praeiname pro šalį ir net neužsukame į vieną įdomiausių pasaulio muziejų – Pinakoteką Vatikane.

Kodėl būtina aplankyti Pinakoteką? O gi dėl ten esančių šedevrų.

Visi žinome Uficų Galeriją Florencijoje ar Breros Pinakoteką Milane. Bet taip jau yra, jog pakliūvę į Vatikano Muziejus, skubame link Siksto koplyčios ar antikinių skulptūrų salių. O Paveikslų Galerija?

Puikus šedevrų rinkinys. 460 paveikslų, 18 salių. Jei skubate, eikite prie svarbiausių šedevrų, kuriuos tiesiog būtina pamatyti.

Prieš pradėdami išskirti “svarbiausius“, keli istorijos faktai. Pinakoteką įkūrė popiežius Pijus XI 1932, spalio 27. Tiesiog  per amžius popiežių surinkti paveikslai buvo chronologiškai pristatyti publikai atskirame pastate. Gal dėl to, kad visa tai įvyko neseniai, o gal dėl “specifinio“ istorinio laikotarpio ( valdžioje buvo fašistai), apie Pinakoteką žino ne visi.

Net kelionių vadovuose dažnai tik sausa informacija, kuri paskęsta bendros žinių gausybės jūroje. Dažniausiai į Pinakoteką neveda ir gidaiimage

Įėję, pamatysite Pijau XI biustą. Bet svarbiausia čia – pamatyti Mikelandželo “Pietos“ kopiją. Sakysite – kopija!! Geriau – originalas!!!

Originalą pamatysite šalia esančioje Šv.Petro Bazilikoje. Bet žiūrėdami į originalą, nematote svarbios detalės. Mat originalas – per toli. O Pinakotekoje galima realiai pamatyti vieną svarbią detalę. “Pietà“ išgarsino Mikelandželą. 1499 sukurtas gražiausias pasaulyje marmuro šedevras, o autorius tuo metu buvo visiškai nežinomas. Ir Mikelandželo ant per Šv.Marijos petį permesto dirželio “užrašė“  savo vardą. Tai vienintelis Mikelandželo darbas su “autografu“ :“MICHEL.A[N]GELVS BONAROTVS FLORENT[INVS] FACIEBAT (“Lo fece il fiorentino Michelangelo Buonarroti“). Liet. “Tai sukūrė Mikelandželo Buonarotis, florentietis“

Toliau – 18 salių. Paminėsiu tas, kurios svarbiausios.

2) II SALĖ.

Džotas di Bondone (1267-1337). it. Giotto. Tai tiesiog šiuolaikinės Vakarų Europos tapybos “tėvas“. Genialiausias iš visų.

Elegantiškiausias Simone Martini. Žymiausias Sienos mokyklos genijus.

 

4) IV SALĖ.

Melocas Da Forli (1438-1494). it. Melozzo Da Forli.

Nuostabiausi XV amžiaus angelai.

8) VIII SALĖ.

Rafaelis Santis (1483-1520) it. Raffaello Sanzio. Salė, skirta “Dieviškajam“ Rafaeliui – viena iš gražiausių visoje Romoje, ne tik Vatikane. Salė tamsi, joje galima patogiai atsisėsti. Ir tiesiog ramiai pasimėgauti Rafaelio sukurtu grožiu. Nuostabiausios, nors gal ir ne tokios žinomos, jo Madonos. Ir paskutinis Rafaelio  šedevras. “Transfigurazione“ – “Kristaus Atsimainymas“ (1520). Būtent šį paveikslą per dailininko laidotuvių procesiją Romoje minios pradžioje nešė gedintys.

 

9) IX SALĖ

Iš kart po Rafaelio suraskite kito genijaus paveikslą. Leonardo Da Vinčis (1452-1519). it. Leonardo Da Vinci. 

Darbas (tradiciškai) nebaigtas. Gal net nelabai kris į akis. Bet juk tai Leonardo! Vienintelis ne tik Vatikane, bet visoje Romoje!

San Girolomo“ (1480-1482). Liet. “Šventas Jeronimas“.

image

Šalia, toje pačioje salėje  – Venecijos genijaus Džovanio Belinio (it.Giovanni Bellini) darbas “Mirusio Jėzaus Kristaus apraudojimas“ (1473-1476).

image

10) X SALĖ. 

Ši salė skirta Venecijos menui. Visi paveikslai – šedevrai. Ticianas (Tiziano), Paolas Veroneze (Veronese). 

image

12) XII SALĖ 

Būtina sustoti prie dar vieno genijaus Karavadžio šedevro “ Jėzaus Kristaus palaidojimas“(it.“Deposizione di Gesù Cristo nel sepolcro“)1600-1604.

Mikelandželas Merizis, paprastai žinomas pravarde Karavadžas (it. Michelangelo Merisi da Caravaggio; 1571- 1610) yra pats genialiausias  “šviesos- tamsos“  kontrasto dailininkas.

Čia pat – mažiau žinomas, bet savo laiku labai populiarus, “moteriškas“ Guido Reni (1575- 1642). Aš jį tiesiog dievinu. Labai džiaugsmingas dailininkas.

Ir visi kiti…

P.S. Pinakotekoje lengva orientuotis, nes beveik visi paveikslai su autorių vardais ir datomis. Ko nepasakysi apie kitus Vatikano Muziejus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.