Ledai. Ką reikia žinoti apie itališkąjį GELATO

Kai būsite Italijoje, bet kartą per dieną valgykite ledų GELATO. Papasakosiu, kaip užsisakyti ledus ledainėje. Kuo skiriasi pramoniniai ir amatininkų pagaminti ledai. Kokie patys populiariausi skoniai ir kuriuos skonius verta paragauti.

Italai pyksta, kai mes verčiame Gelato į kitas kalbas: Ice -cream, ledai ir t.t. Nes itališki ledai skiriasi savo sudėtimi, gamybos būdu, receptais ir t.t. Todėl svarbu išmokti žodžius : GELATO dželato – ledai, GELATERIA dželaterija – ledainė, GELATAIO dželatajo – ledų gamintojas, pardavėjas.

Ledai būna dviejų tipų :

 1. GELATO INDUSTRIALE. Tai pramoniniu būdu pagaminami ledai. Juos perkate supermarketuose, kavinėse, baruose. Pačios žymiausios firmos Algida, Motta ir kt.image
 2. GELATO ARTIGIANALE. Namų, laboratorijos sąlygomis pagaminti ledai. Artigiano išvertus reikštų amatininką, bet lietuviškai kažkaip ne taip skamba. Labiau tiktų -pagal naminius receptus laboratorijoje pagaminti ledai. Menininkas labiau tiktų, nei Amatininkas. Italijoje Gelato Artigianale gaminimas turi griežtus reikalavimus, kurie išdėstyti atitinkamuose įstatymuose. Taigi, gelaterijose Artigianale pagamintuose leduose negali būti hidrintų augalinių riebalų, konservantų, cheminių ir natūralių spalvyklių, aromatizuojančių medžiagų ir kt. nuodingų elementų. Tokie natūralūs ledai riebūs – 6-10% (industriale – 8-12%; nuo 2016 privaloma rašyti sudėtį ant etikėtės). Reklamos sumetymais laboratorijose rašoma PRODUZIONE PROPRIA -“ mūsų gamyba“.

image

Italai labiau mėgsta laboratorinius ledus (pagal statistiką apie 70%). Ledainių, kur ledai gaminami vietoje, šiuo metu yra apie 40 000.

Kaip nusipirkti ledus Gelaterijoje

 1. Prieikite prie vitrinos ir nuspręskite, kokius skonius norėsite ragauti.
 2. Eikite prie kasos ir nuspręskite už kokią kainą pirksite ledų porciją. Paprastai kainos išstatytos labai matomoje vietoje. 1,2,3 skoniai paskirstomi priklausomai nuo indelio dydžio.image
 3. Sumokėję, gaunate čėkį. Su čėkiu grįžtate prie vitrinos. Galite pakeisti savo nuomuonę dėl skonių, bet ne ledų porcijos dydį. Pasakote ar parodote skonius, kuriuos išsirinkote.
 4. Turite nuspręsti, ar valgysite ledus VAFLINIAME (CONO) ar POPIERINIAME (COPPETTA ) indelyje. Italai labiau mėgsta vaflinius indelius (72%), mažiau – popieriniuos (28%). Ne visi mėgsta vaflius, popieriniuose indeliuose telpa didesnis ledų kiekis.
 5. Galime paskaninti ledus plakta grietinėle. Paprastai šis priedas – nemokamas. Jei turite mokėti, Jus vėl nukreips į kasą. Itališkai plakta grietinėlė – PANNA.
 6. Valgote arba ledainės viduje, ar lauke, atsisėdę ant ledainės suoliukų. Įprasta ledus valgyti gatvėje. Pasivaikščiojimo metu. Ledus gatvėje valgyti galima, o va , kavą, alų gerti, sumuštinius valgyti – ne.

 

Kokie skoniai patys populiariausi

Pagal statistiką, patys populiariausi Italijoje skoniai – klasikiniai. Kaip toj dainininko Pupo dainoj “Gelato Al CIOCCOLATO“ Šokoladiniai -27%. Riešutiniai ( NOCCIOLA)- 20%, Citrininiai ( Limone) – 13%, Braškiniai (Fragola) – 12%. Būtinai paragaukite šokoladinius ir riešutinius ledus. Tik ragaudami suprasite, kodėl italai juos taip mėgsta.

Yra kelios ledų skonių grupės. Paprastai tų grupių tarpusavy nemaišome.

 • Šokoladiniaicioccolato. Įdomesni : BACIO ( tariame bačio, verčiame pažodžiui būčinys) pagamintas pagal Perudžios šokolado gamykloje gaminamų saldainių BACIO receptą. Su lazdynų riešutų priedu. GIANDUJA ar GIANDUIA ( tariame džianduja) pagamintas pagal specifinį Piemonto recentą, primenantį Šokoladinį kremą su riešutais Nutella. All’ARANCIA – šokoladas su apelsinais. CON PEPERONCINO – šokoladas su švelniu – aštriu raudonojo pipiro prieskoniu.
 • Kreminiai – crema. Įdomesni : FIOR DI LATTE ( pažodžiui – pieno gėlės) – balti, bet neriebūs (daug pieno, mažai grietinėlės) klasikiniai baziniai ledai. ZABAIONE arba ZABAGLIONE – kremas su kiaušinio tryniais ir Marsalos vynu. COCCO – ledai su kokoso pieno priedu. AMARENA – balti ledai su juodųjų vyšnių gabaliukais.
 • Vaisiniai – fruttà. Visada sezoniniai skoniai. Todėl ne visad bus , pavyzdžiui, braškiniai – FRAGOLA.Įdomesni : TAROCCO – raudonieji Sicilietiški apelsinai. FRUTTI DI BOSCO (miško uogos) – tai Italijoje labai egzotiškos ir brangios mėlynės, avietės ir kitos miško gėrybės.
 • Riešutiniai- nocciola. Įdomesni :PISTACCHIO -pistacijų (labai populiarūs- būtina ragauti). MANDORLA – migdolų. NOCE- graikiški riešutai.
 • Visi kiti įdomūs ir nepakartojami skoniai. STRACCIATELLA – grietinėlės ir pieno mišinys su šokolado drožlėmis. MALAGA – geltonos spalvos kremas su razinomis ir likeriu ir t.t. Paskaičiuota, kad italai turi apie 450 įvairių skonių.

Italai įsitikinę, kad galima valgyti ledus ir būti nelaimingam, bet neįmanoma būti laimingam be porcijos Gelato. Nepamirškite… image

Vienas komentaras “Ledai. Ką reikia žinoti apie itališkąjį GELATO

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.