Kai skrendate į Milaną, Ryanair lėktuvas nusileidžia ne pačiame Milane, o už 40 kilometrų esančiame Bergamo oro uoste.
Dažnai vykstame į Milaną ir skubame į Milaną. Bet nejaugi galime praleisti gražųjį Bergamą?!
Milano gyventojai būtent Bergame ieško tikrojo senosios Lombardijos grožio ir yra įsitikinę, jog Bergamas – gražiausias viduramžių miestas Europoje. Dažnai Bergamo tvirtovę primenančioje merijoje tuokiasi turtingojo Milano elito atstovai. Dažnai Bergame Alta organizuojamos sekmadieninės antikvariato mugės. Čia puikūs restoranai, svaiginančios panoramos. Tikrai verta užsukti bent kelioms valandoms. Aš Jums papasakosiu, ką svarbiausia pamatyti Bergame, kai skubi ir turi nedaug laiko.
Bergamo miestas dalijasi į dvi dalis: Alta- aukštutinį ir Bassa – žemutinį. Kiti dar išskiria ir trečiąją, bet mums ji nėra labai svarbi.
Svarbiausia pamatyti Bergamo Alta, t.y. Viršutinį, Aukštąjį Bergamą.
Žemai esančią miesto dalį apžiūrėkite tik tada, jei turite daugiau laiko. Pasakojimo pabaigoje pažymėsiu, ką svarbu pamatyti naujojoje, Bergamo Bassa dalyje.
Taigi, negaišdami laiko, kilkime į viršų. Pakilsite – lyg laiko mašina. Bergamo Alta – tai tikri, ne butaforiniai viduramžiai. Tai turtingoji pirklių, amatininkų ir karžygių Lombardija. Nepraradusi savotiško, visoje Europoje žinomo, paprastų Bergamo darbštuolių prabangaus gyvenimo stiliaus, tik šiam miestui būdingo provincialaus aristokratiškumo.
Čia visur švaru. Visi kampeliai išblizginti. Nerasi (kitur Italijoje taip įprasto) aplaidaus pažiūrio į gatvės švarą ir tvarką. Nepamatysi išdžiaustytų skalbinių, dilgėlėmis apaugusių takelių. Čia niekas nešūkauja, negestikuliuoja. Čia nėra įkyrių suvenyrų pardavinėtojų, rožes atvykėliams brunkančių rytiečių, gatves padirbtomis “Prada “ rankinėmis apstačiusių tamsiaodžių. Bendras įspūdis toks, jog Bergamo gyventojai abejingi turizmo verslui. Žinoma, juk esame turtingiausioje Italijos dalyje, Lombardijoje. Iki Milano tik 40 km. Čia sukoncentruota Italijos pramonė. Bergamo gyventojams “turistai – pasipelnymo priemonė“ tikrai nereikalingi. Tik su Ryanair kompanijos sprendimu tupdyti lėktuvus Bergamo oro uoste tie turistai iš viso atsirado. Ankščiau masinio keliautojų užsieniečių lankymosi nebuvo. Galima sakyti, tik dabar pasaulis Bergamą atranda. Ir masinis turizmas dar “nesugadino“.
Vienas iš nedaugelio keliautojų buvo 1913 metais čia sustojęs rašytojas Hermanas Hesė (Hermann Hesse). Jis buvo taip sužavėtas autentiškos viduramžių architektūros, kad pavadino pagrindinę Bergamo Alta aikštę “gražiausiu pasaulyje kampeliu“. O čia gyvenantys žmonės ar išsaugojo senovės riterių teisingumą ir garbingumą? Poetas Hesė nusprendė patikrinti. Jis matomiausioje aikštės vietoje paliko numestą monetą. Kitą rytą moneta tebebuvo ten pat.
Manau, mums tap pat reikia pakliūti būtent į tą Bergamo Alta “kampelį“. Visi gražiausi architektūros paminklai labai arti, todėl net nereikia specialiai ieškoti. Išskirsiu 13 pagrindinių Bergamo senamiesčio grožybių.
- Funikulierius, kuriuo kelsimės (įkurtas 1887m), yra Viale Vittorio Emanuele II gatvėje. Senovinio stiliaus vagonėliai labai greitai, per 2 min. 40 sek. Jus pakels į gražiausią miesto dalį, esančią 459m virš jūros lygio. Funicolare itališkai. Veikia nuo 7.00 iki 01.00. Bilietus nusipirksite čia pat kasoje; 1 bilieto kaina 1,30€. Viršuje video, kaip atrodo pakilimas.
- Gynybinė miesto siena. Pastatyta XVI amžiuje Venecijos Respublikos sprendimu. Mat, nors dabar Bergamo miestą galima pavadinti vos ne Milano priemiesčiu, daugiau nei 350 metų Bergamo žemė priklausė Venecijos Respublikai. Venecijoje klestinčioje Comedia d’Arte, t.y. Improvizuotame gavės teatre, net gimė stereotipinius Bergamo gyventojus vaizduojantys vaidmenys- kaukės. Tai Brigėla, Arlekinas, Trufaldinas. Kvaileliai, naivuoliai, varguoliai. Kuriems kartais sekasi. Taip aristokratieškieji venecijiečiai vaizdavo ir įsivaizdavo Bergamo gyventojus. Bet Venecijos Respublika visiškai nenorėjo atiduoti Bergamo milaniečiams. Stipriausią gynybinę sieną pastatė, kaip liūtai kovėsi už šias teritorijas. Siena atrodo tikrai įspūdingai, nors kad ją pamatyti, visiškai nebūtina kilti į viršų. 6 km ilgio Le mura Veneziane matosi iš visur. Bet iš viršaus atrodo labiau romantiškai.
- Šventos Marijos Didžioji bazilika. Basilica di Santa Maria Maggiore. Tai pati gražiausia ir labiausiai išpuošta Bergamo bažnyčia. Jos statyba pradėta XII amžiuje ir tęsėsi iki pat XVIII. Taip ilgai Italijoje buvo statomos tik pačios svarbiausios bažnyčios. Vis labiau puošiamos ir puošiamos per amžius. Bergamo gyventojai 1137 metais su siaubu “laukė“ plintančios maro epidemijos ir savo maldas nukreipė į Šventosios Marijos mielaširdingumą. Tik gailestingoji Šv. Marija gelbėjo Bergamo gyventojus nuo visų negandų. Todėl jai – Didžiosios Bazilikos vardas. Todėl čia – gražiausias Bergame interjeras. Todėl čia visada minios tikinčiųjų. Sekmadieniais 11.00 mišių metu dar ir nemokamas koncertas. Būtent čia palaidotas žymiausias Bergamo sūnus, kompozitorius Gaetanas Donicetis (Gaetano Donizetti). Būtinai įeikite į Bazilikos vidų. Svarbu : atidaryta nuo 8.30-12.30, po to siesta; po pietų :14.30-18.00.
- Senoji aikštė (it. Piazza Vecchia) su Kontarini fontanu (fontana Contarini) centre. Svarbiausia miesto aikštė, Bergamo “vizitinė kortelė“. Pradėta formuoti dar XV amžiuje, XVIII a.(1780) ji pasipuošė Venecijos aristokrato Contarini padovanotu fontanu.
- Šventojo Aleksandro Katedra (it.Duomo/ Cattedrale di Sant’Alessandro), skirta miesto globėjui IVa. kankiniui atminti. Šiolaikinis pastatas pradėtas statyti XVI a. Po to, kai venecijiečiai išgriovė senosios Bazilikos pastatą ir panaudojo gynybinės sienos statybai. Todėl galima sakyti, jog gynybinė siena šiame mieste – šventa. Po įvairių peripetijų dabartinės Katedros statyba baigta tik XIX amžiuje. Viduje – nuostabiausi ir labai muzikiniame pasaulyje žinomi vargonai. Belieka tikėtis, kad pataikysite, kai visa miestą užlieja vargonų muzika. Rudenį Beragme organizuojamas tarptautinis vargonų muzikos festivalis. Tiksliau ir daugiau http://www.organfestival.bg.it
- Miesto bokštai. Svarbiausias – Campanone arba Torre Civica. 52 metrų aukščio miesto varpinė išlaikė viduramžių tradiciją: kiekvieną vakarą 22.00 Bergamo varpinėje 100 kartų skambina 3 varpai (vienas iš jų- didžiausias Lombardijoje). Tai reiškia- laikas miegoti. Galite šypsotis, galvoti, kad dūžiai naktį trūkdo, bet Bergame varpų gausmas – būtinas kasdieninis istorinis ritualas. Primenantis ir mums, turistams, kad Italijoje vyksta istorinė tąsa. Kaip buvo, yra ir bus – viskas tęsiasi. Nors bokštas XI-XII a., jei norite pasikelti į viršų, yra liftas. Kainuoja 3€. Balandžio – spalio mėnesiais atidaryta 9.30- 18.00, šešt., sekm. 9.30- 20.30. Lapkričio- kovo mėnesiais dirba su “siesta“ (pietų pertrauka) 13.- 14.30. Nedirba pirmadieniais.
- Koleonės koplyčia. Cappella Colleoni. Tai tikras XV a. Renesanso šedevras. Sukūrė žymus inžinierius, skulptorius ir architektas Giovanni Antonio Amadeo. Kas toks tas Colleoni? Jei buvote Venecijoje, greičiausiai jau girdėjote apie šį Venecijai tarnavusį viduramžių karžygį. Būtent jam, vieninteliam Venecijos Respublikos istorijoje asmeniui, pastatytas paminklas vienoje pagrindinių Venecijos aikščių. Jam, nes tai buvo turtingiausias to meto asmuo visoje valstybėje. Ne dėl žygių, o dėl pinigų Colleonei pastatyta Bergamo koplyčia. Ačiū Dievui, kad Italijoje turtuoliai visada turėjo puikų meninį skonį ir negailėjo pinigų geriausiems menininkams. Dirba 09.-12.30; 14.30- 16.30. Nuo balandžio iki lapkričio 09.00- 12.30; 14.30- 18.30. Išorėje pamatysite nutrintą iki blizgesio Koleonės herbą. O kas jame pavaizduota? 3 sėklydės, nes didysis karo vadas, pasirodo buvo ypatingas vyras- net lytiniai organai buvo viena sėklyde “turtingesni“! Patrinkite “tą vietą“ prie įėjimo į Koplyčią. “Tos vietos“ trinimas tiesiogine to žodžio prasme visoje Italijoje reiškia tik gerą. Vyrai sako -“Portafortuna“- “atneša sėkmę“.
- Lauko skalbykla Lavatoio. Pastatyta XIX amžiaus pabaigoje dar visai neseniai galėjo būti naudojama pagal paskirtį. Čia vienu metu galėjo skalbti 18 moterų. Ne tik praktiška ir patogu, bet elegantiška ir net prabangu. Ramioje Via Lupo gatvėje.
- Švento Mykolo prie baltojo šulinio bažnyčia. Chiesa di San Michele Al Pozzo Bianco. Labai nedidelė, bet nuostabaus grožio bažnyčia. Skirta Senovės mylėtojams. Bažnyčia pastatyta VIII amžiuje. Viduje, kriptoje rasite XIIIa. freskas. Čia dirbo žymiausias renesanso dailininkas Lorenco Lotto. Kaip sakė vienas svarbiausių pasaulyje meno kritikų, iš Lietuvos, tarp kitko, kilęs B.Berenson “Jei norime pažinti renesanso meną, susipažinti su Lorenco Lotto menu svarbu lygiai taip pat, kaip žinoti Ticianą (Tiziano Vecceli)“. Mažytė bažnytėlė skirta dvasios poilsiui, tyliai maldai. Dažnai čia tuokiasi vietinės poros. Adresas: Via Porta Dipinta.
- Buvę politinės valdžios rūmai. Šiandien Bergamo merija. Palazzo della Ragione arba Palazzo Vecchio . Pažodžiui – Išminties arba Senieji rūmai. Kiekviename Italijos mieste valdžios rūmai buvo vadinami vis kitaip : Dožų rūmai Venecijoje, Sinjorijos rūmai Florencijoje ir t.t. Matyt Bergamo valdantieji savę įsivaizdavo labai išmintingais. Tai ir valdžios rūmus atitinkamai pavadino. Pastatyti XII amžiuje, vėliau XVI amžiuje “modernizuoti“. Dažnai čia tuokiasi jaunavedžių poros ne tik iš Bergamo, bet iš visos Lombardijos, ypač Milano.
- Venecijos vietininko rūmai. Palazzo del Podestà. Pastatyti XII- XIII amžiuje, verta aplankyti dėl D.Bramantės freskų (1477m).
- Namas, kuriame gimė kompozitorius Gaetano Donizetti (1797 – 1848). Casa Natale di Gaetano Donizetti.Visas pasaulis žino Donicečio operas. Nepraleiskite progos aplankyti namus- muziejų. Tragiškas kompozitoriaus asmeninis gyvenimas (mirė visi jo artimieji) niekaip nepaveikė Bergamo gyventojams ir visiems lombardams būdingos meilės darbui. Vien operų Donicetis sukūrė apie 70.
- Via Gombito. Pagrindinė senamiesčio gatvė. Pati jaukiausia. Su elegantiškomis parduotuvėlėmis, restoranais , kavinėmis. Būtinai pasivaikščiokite.
Jei turėsite daugiau laisvo laiko, aplankykite žemutinę Bergamo dalį – Città Bassa. Pati gražiausia gatvė XX Settembre. Tai savotiškas “Gedimino prospektas“ arba “Laisvės alėja“. Čia renkasi elegantiškoji miesto publika, čia – geriausia vieta apsipirkti.
Žemutinėje Bergamo dalyje yra viena iš pačių turtingiasių Italijoje Paveikslų Galerijų. Tik ką po restauracijos atidaryta Galleria dell’Accademia Carrara. Turtingas muziejus perpildytas šedevrais : Rafaelis, Tiepolo, Canaletto, Botticelli, Ticianas. Ir mažiau žinomas, bet genialus Giovan Battista Moroni (XVIa.). Adresas : Piazza Giacomo Carrara 82 A. Dirba 10.00- 19.00, nedirba – pirmadienį. Bilieto kaina 12€. Su tuo pačiu bilietu galima aplankyti dar du miesto muziejus.
Jei nakvosite Bergame, vakare galite aplankyti Bergamo Operą. Ji pastatyta XVIII amžiuje. Čia statomos ne tik klasikinės operos, bet vyksta įvairios muzikos koncertai, operetės, jazz vakarai. Teatras pavadintas žymiausio Bergamo kompozitoriaus Gaetano Donizetti vardu. Apie programą : http://www.teatrodonizetti.it . Adresas: Piazza Cavour 15.
Tikrai verta pamatyti Bergamo miestą. O apie tai, kur pavalgyti ir ką paragauti, kitame straipsnyje.