Roma. Ledai. Fassi Šalčio Rūmai – itališko gelato rojus

G. Fassi ledainė ne tik seniausia, bet ir didžiausia Romoje. Įkurta 1880 metais ir yra didelės puotų salės dydžio -700 kvadratinių metrų. Tikri rūmai. Taip juos ir pavadino įkūrėjas Giovanni Fassi – Palazzo del Freddo – Šalčio Rūmai. Ne, ten tikrai nešalta. Tiesiog tai – ledų rojus.

Šiandien Fassi net ne visi žino. Bet kažkada ši ledainė buvo tikras Dolce Vita simbolis. Net ne pokario metais, o pačioje XX pradžioje, kai aukštuomenė specialiai vyko pas Giovanni Fassi praleisti sekmadienio popietės. Aristokratai atvykdavo karietomis. Prastuomenė stumdėsi prie įėjimo,  vildamasi pamatyti kokią įžymybę, išgirsti paskutines aukštuomenės gyvenimo naujienas. Ir, žinoma, paskanauti ledų.

Kadangi ledainė Fassi – istorine Romos vieta, į ją reikėtų eiti, lyg į kokią ekskursiją. Pažindami šią vietą, mes susipažįstame su XIX  amžiaus pabaigos ir XX amžiaus Roma.

Todėl šiek tiek istorijos

Po Italijos susivienijimo, sostinės statusą galų gale gavo Roma. Iš buvusios sostinės Turino atvyko karalius Viktoras Emanuelis II.

Roma nepasiruošusi sostinės vaidmeniui, todėl vyksta masinės statybos Eksvilino kalvos rajone. Skubama statyti ir statoma Turino architektūros pavyzdžiu. Juk to pageidauja karalius, kiti su juo iš tolimosios šiaurinės Pjemonto srities atvykę Romos “užkariautojai“. Roma turejo virsti savotišku naujuoju Turinu. Dabar tai atrodo visiškas absurdas, bet iš kart po Italijos suvienijimo daug pjemontiečių vyko gyventi ir dirbti į Romą, nes buvo tiesiog kviečiami Karaliaus ir jo valdininkų.

Tarp tų naujai atvykusių buvo ir Giacomo bei Giuseppinos Fassi šeima. Jie 1880 metais sugalvojo būdą, kaip pervežti ledų luitus iš šalia Romos esančių kalnų ir pradėjo gaminti  ledus. Fassi sūnus Giovanni tęsė tėvų pradėtą ledų gamybą ir tapo pačiu žymiausiu šios srities meistru Romoje. Italijos karaliaus Viktoro Emanuelio II sprendimu Giovanni Fassi tapo oficialiu ir vieninteliu asmeniniu karališkosios šeimos ledainininku Gelataio Reale.

Viskas pasikeitė, kai karališkuoju įsakymu visi, kas dirbo su maistu, turėjo nesiskųsti barzdas ir ūsus, trumpai nusikirpti plaukus. Giovanni Fassi negalėjo atsisakyti savo impozantiškų ūsų, todėl nusprendė palikti tarnybą karaliui. Tarp karaliaus ir ūsų Fassi pasirinko ūsus.

Fassi šeima tęsė ledų gamybą naujoje vietoje. Giovanni atidarė kelias ledaines, kol galų gale persikėlė į naują, tuo metu taip vadinamą “pjemontiečių“ rajoną šalia Termini stoties. Naujoji ledainė buvo pavadinta Šalčio Rūmais. Tai buvo didžiausia ledainė Amžinajame mieste. 700 kvadratinių metrų, iš kurių 200 metrų buvo skirta ledų gamybos laboratorijai.

image

Šioje ledainėje gelato ragavo Musolinis, Adolfas Hitleris (vizito Romoje metu).Vėliau, karo pabaigoje, ledainė buvo perduota Raudonojam Kryžiui. Ši organizacija Giovannio Fassi pagalba tiekė ledus amerikiečių kariuomenei Europoje. Vienas Raudonajam Kryžiui dirbantis inžinierius Alfred Wisner pasiūlė Fassi industrializuoti ledų gamybą. Bet Giovanni Fassi atsisakė, nes norėjo išlaikyti senąsias ledų gamybos tradicijas ir nusprendė likti tiesiog amatininku. Tiksliau menininku, kai kiekviena porcija, kiekvienas skonis gaminama vientelėje vietoje ir asmeniškai. A. Wisner, tarp kitko, realizavo savo idėją – savarankiškai ir įkūrė “Algida“. Šiuo metu “Algida“ – didžiausia ledų gamybos įmonė Europoje.

Giovanni Fassi sprendimas likti tikru ledų menininku (artista) dar labiau išpopuliarino jo ledainę. Kai peržiūrime filmą “Atostogos Romoje“, atkreipkime dėmesį į tai, kad princesės vaidmenyje Andrey Hepburn valgo būtent Fassi ledus. Po karo Šalčio rūmuose galėjai sutikti Hollywoodo žvaigždes, populiariausius aktorius (pvz., Marcello Mastroianni labai mėgo Fassi ledus), režisierius. Sergio Leone čia filmavo kelis epizodus “Kartą Amerikoje“. Čia ne kartą lankėsi Monako Princesė Grace Kelly.

Gana nuošaly nuo pagrindinių Romos įžymybių, plačioje Principe Eugenio gatvėje prie Fassi rūmų 6-jame ir 7- jame dešimtmetyje galėjai pastoviai matyti elegantiškiausių ir brangiausių mašinų eilę. O ateiti į Fassi ledų – tai buvo lyg susilieti su VIP gyvenimo akimirkomis. Tikra Romos “Dolce Vita “.

Deja, deja, pasaulis pasikeitė. Ir Roma pasikeitė. Dabar visa erdvė prie Termini stoties iš Viktoro Emanuelio pusės – kiniečių kvartalai. Po truputį visi italų prekybininkai perkelia savo parduotuves į kitą vietą. Arčiau Koliziejaus, Ispanijos laiptų, Trevi fontano… Giovanni Fassi nusprendė niekur nesikelti ir liko senojoje vietoje. Apsuptas kinietiškų parduotuvių. Deja, manau, kad Fassi šeima padarė klaidą. Jie tiesiog iki galo nesuprato, kas atsitinka, kai šalia gyventi ir prekiauti pradeda kiniečiai.

Romoje ilgainiui atsidarė daug puikių ledainių. Jose galima skanauti gelato tiesiog pačiame centre. Nereikia niekur specialiai važiuoti. Kaip anksčiau, kai visi vykdavo pas Fassi.

Taigi, šiandien ši ledainė mažai žinoma atvykėliams.

Romos gyventojai žino Fassi, nes žino savo miesto istoriją. Kai kurie iki šiol specialiai atvyksta į Šalčio Rūmus paskanauti tik čia daromų ledų – sumužtinių (tramezzini – gelato) ar unikalių ledų saldainių Sanpietrini. Mažyčiai kvadratiniai ledų saldainiukai pavadinti Sanpietrini todėl, kad savo kvadratine forma primena akmenines kaladėles , kuriomis išrįstos senosios Romos gatvės. Jos taip pat vadinamos Sanpietrini. Kaip ir  tik Fassi ledainėje gaminami saldainiukai. Būtinai paragaukite.

Nemanau, kad reikia specialiai ieškoti ledainės Fassi. Bet jei Romoje apsistosite prie geležinkelio stoties Termini, nepamirškite kokybiškų ir skanių Fassi ledų. Aplankyti Šalčio Rūmus – atiduoti pagarbą senosios Romos tradicijoms. O kadangi kiniečiai visur numuša kainas, tai ir kiniečių kvartale netikėtai atsidūrusi ledainė prekiauja ledais pigiau, nei kitur Romoje.

Adresas : Via Principe Eugenio 65, Roma

Nedirba pirmadienį. Dirba nuo antradienio iki sekmadienio 12.00 – 00.00

image

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.