Norite paragauti madingiausio Italijoje aperityvo? Gerkite Spritz

Šiuo metu visi geria Spritz. Tiksliau, visi šiaurės Italijoje, nes pietų Italijoje nelabai gilios ir populiarios aperityvo tradicijos. Ten ir toliau mieliau išgeriamas puodelis kavos espresso, nei kažkoks neaišku iš ko padarytas kokteilis. Bet jei jau gerti aperityvą, tai tik venecijietišką Spritz.

Aperityvų mada keičiasi. Ankščiau visi gėrė vermutą, vėliau martinį. Na o dabar – Spritz eilė. Netikite? Atkreipkite dėmėsį į tai, ką geria visi aplinkui. Pamatysite taurėse ir bokaluose oranžinį apelsino spalvos skystį. Tai ir yra garsusis Spritz.

Šio aperityvo pavadinimo kilmė – vokiškas žodis spritzen (liet.purkšti). Austrai, okupavę buvusios Venecijos Respublikos teritorijas, savaip gėrė vietinį baltąjį vyną. Gal tas vynas jiems atrodė per daug stiprus, o gal per daug rūgštus, tad – jį maišydavo su gazuotu mineraliniu vandeniu. Įpili balto vyno, po to užpurški gazuoto ar sodos vandens ir gauni tradicinį austrišką Spritz. Būtent tokį variantą tebegeria vokiškai kalbantys Pietų Tyrolio gyventojai Trentino – Alto Adige teritorijose.

O štai pačioje Venecijoje 1848 metais protesto prieš Austrijos okupaciją vardan buvo predėta Spritz “dažyti “raudona spalva (raudonu vynu ar likeriu). Dabartinis Spritz variantas atsirado po to, kai 1919 metais broliai Barbieri iš Alpių kalnuose esančio Bassano del Grappa išrado naują likerį Aperol ir tais pačiais metais jį pristatė Padujoje, maisto mugėje.

image

Aperol šiandien labai populiarus. Pats savaime šis likeris negeriamas dėl pernelyg aitraus skonio. Skonis ir spalva neapgauna. Tai apelsininis likeris. Bet jis kažkodėl  aitriai kartus. Tą kartumą sukūria įvairios žolelės, apie kurias mes nieko nežinome. Juk Aperol formulė slapta. Žinome tik apie tai, kad dedami rabarbarai, kurie auga Alpėse, bet praktiškai neauginami likusioje Italijos dalyje. Nuo 2003 metų Aperol priklauso Campari gamintojų koncernui (Gruppo Campari). Nuo tada šiek tiek skiriasi alkoholio kiekis Aperolyje. Vokietijai, Austrijai ir kitiems šiaurės kraštams gaminamas stipresnis 15%, o Italijai- tradicinis 13%.

Tad kaip pagaminti tikslų Spritz Aperol kokteilį. Recepto formulė – 3 dalių taisyklė:

3 dalys Sauso balto vyno (geriau- Prosseco),

2 dalys Aperol likerio

1 dalis sodos vandens ( gali būti tiesiog mineralinis gazuotas).

2- 4 gabalėliai nesmulkinto ledo

1 griežinėlis apelsino

Čia nedidelis video, kaip pagaminti Aperol Spritz:

Atkreipkite dėmesį į svarbias detales. Visų pirma, vynas, tik po to – visa kita. Be to, ledo gabaliukai turi būti stambūs ir užpildyti visą stiklinę. Tai labai svarbios smulkmenos, be kurių nieko neišeis.

Pastaruoju metu Veneto Regione prasideda kita mada. Galima gerti labiau raudoną Spritz. Kai vietoj Aperol pilamas Campari. Viena iš pagrindinių Padujos aikščių kas vakarą tampa jaunimo (Ypač Padujos Universiteto studentų) vieta aperityvo ritualui. Ir visi geria Spritz. Bet pastebėjau, kad maždaug pusė turi rankose taurę su Campari, raudonu, variantu.

image

Galite pabandyti abu. Šiap jau galima Aperol keisti ir į dar vieną likerį Select. Yra kelios variacijos Spritz receptūroje. Bet mano labiausiai mėgstamas – tradicinis Aperol Spritz.

image

Kada geriamas šis gėrimas? Apie 11 ryto, kai norisi lyg ir kažko tokio nesuprasi ko. Juk aperityvai italų sukurti kaip atpalaiduojantis  ritualas prieš pietūs. Atpalaiduoja skrandį, kad neurgztų iki pietų. Atpalaiduoja smegenis, nes “trenkia“ į galvą ir gyvent smagiau. Atpalaiduoja liežuvį, nes kalbėt drąsiau, išnyksta nepatogumo jausmas. Ypač svarbu, kai susitinka nelabai pažįstami žmonės. Arba, kai susitikimo metu bus sprendžiami svarbūs reikalai. Aperityvai geriami ir prieš vakarienę.

Šiaip jau galima gerti aperityvą bet kada, išskyrus pusryčius. Visada geriami tik baruose, labai retai restoranuose. Prie aperityvo baruose visada gausite ir užkandžių : alyvuogių, brusketų, vytinto kumpio ir t.t.

Aš labai mėgsti Aperol Spritz, todėl bandau vis daryti namie ar nusiperku jau padarytą supermarkete. Iš visų variantų labiausiai vykęs yra šis:

image

Patogiai atsidaro, gero skonio.

Nepamirškite paragauti Spritz Aperol. Gerti šį aperityvą –  tai juk galų gale šiuolaikinė Veneto ir Venecijos tradicija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.