Romos gyventojai. Kokie jie? 15 romano, (-a) variantų

 

Kiekvienas miestas Italijoje ypatingas ne tik istorija, kultūra, bet ir savo gyventojais. Dažnai užsieniečiai daro klaidą, manydami, kad visi italai panašūs. Pažįstate vaikiną iš Romos, vadinate jį italu. Ar visi italai tokie kaip romėčiai? Pabandykime išsiaiškinti.

Išskirčiau 15 įvairių Romos gyventojų tipažų. Keliaudami po Amžinąjį miestą greičiausiai sutiksite bent kelis iš jų.

1.Popiežius. Kardinolai. Vyskupai. Vienuoliai ir vienuolės.

Visi Romoje tikisi pamatyti Popiežių – Il Papa. Kiekvieną sekmadienį renkamės Švento Petro Aikštėje Vatikane, tikėdamiesi pamatyti, išgirsti Šventąjį Tėvą. Iš visų asmenybių tai ko gero pats svarbiausias asmuo Romoje. Bet jei Popiežius ten toli ir aukštai, tai visi kiti bažnyčios atstovai Amžinajame mieste bus vos ne kiekviename žingsnyje. Visur sutiksite įvairių vienuolių. Jie dažnai keliauja, kaip ir visi kiti piligrimai, o kartais tiesiog gyvena Romoje ir skuba savo reikalais. Kaip ten bebūtų, Romoje visada jausite Bažnyčios artumą. Be to, pastoviai girdėsite bažnytinių varpų skambesį. Roma juk ne tik Amžinas, bet ir Šventas miestas.

2. Politikas. L’Onorevole. (Pagarbus kreipinys į visus politikus) 

Romos senamiestyje, būtinai kris į akis ypatingai elegantiškų vyrų ir moterų (rečiau) grupelės. Lėtai vaikščiojinčių ten šen. Kartais jie skuba. Bet retai. Atrodo elegantiškai, brangiai ir konservatyviai.

Tai politikai, kuriems atsibosta sėdėti parlamente. Jie išeina pasivaiščioti, išgerti kavos. Kartais prie jų lenda žurnalistai su kameromis ir mikrofonais. Kartais elegantiškieji ponai duoda interviu kokiame kampe prie fontano ar bažnyčios sienos.

Taip, tai JIE. Politikai. Jų visi italai nekenčia, jiems visi italai pavydi. Turite drąsos – paprašykite bendros nuotraukos, užkalbinkite. Kartą viena mano kolegė sustabdė įšeinanatį iš Palazzo Madama (Italijos Senato rūmai) senatorių ir tiesiog labai paprastai paklausė, kiek jis uždirba. Ir ką manote ? Senatorius sustojo, atsakė gana išsamiai į klausimą, šypsojosi ir pozavo nuotraukoms.

Taigi, Romos centre dieną sutiksite krūvą politikų, kurie dirba čia pat esančiuose dviejuose Parlamento rūmuose, ministerijose ir departamentuose. Turint omeny, kiek daug jų šlaistosi gatvėse, galima susidaryti įspūdį, kad šie veikėjai nepersidirba. Dažnai politikai ne tik dirba, bet ir gyvena laikinuose butuose čia pat, Romos širdyje. Pavyzdžiui, Silvio Berlusconi gyvena beveik pačiame geografiniame Romos centre šalia Venecijos aikštės. O buvęs meras Marino visada netaisyklingai parkuodavosi  kur nors šalia Kapitolijaus.

image

3. Gaidžiukas. Il Galletto.

Tai kategorija vyrų  nuo 18 iki 60 metų, kurie savo laisvalaikį praleidžia, ieškodami meilės nuotykių. Tai savotiskas Gigolò (moterų išlaikomų vyrų) variantas. Romos variantas.

Turi kai kurių ypatybių.

Visų pirma, lengviausias “grobis“ -užsienietės. Kituose miestuose jų mažiau, Romoje jų daugiausia. Romantiškos, “ itališkos“ meilės ištroškusios turtuolės dažnai pačios ieško nuotykių.

Antra, -tos “nerimtos moterys“ turi labai ribotą laiką meilės romanui. Todėl tenka veikti greit ir taikliai.

Trečia, -reikia žinoti vietas, kur moterys pačios kariasi ant kaklo. Pati Roma lyg ir sukurta tik meilei. Trevi Fontanas, Ispanijos Laiptai – ten “Kazanovos“ dažniausiai ir laikia “grobio“.

Negalvokite per daug blogai. Tiesiog yra kategorija vyrų, kurie gyvena pagal principą “ Basta che respira!“ (liet. Užtenka to, kad kvėpuoja) ir “Ogni lasciata è persa !“ (liet. Kiekviena praleista yra prarasta). Kuo daugiau moterų užkovosi, tuo kietesnis vyras esi. Jei pasiseks, gal sutiksi vieną vienintelę savo Džiuljietą. O gal savąją Ivaną Trump. Kaip pasisekė tipiškam Romos “ gaidžiukui“ Rossano Rubicondi! Galantiškas jaunuolis savo manieromis pavergė turtuolės širdį ir piniginę.

Beje, Donaldo Trumpo ex žmona ir šiandien  įsitikinusi, kad Latin Lover-iai italai – patys geriausi.

image

4. Prasčiokas. Il coatto ( liet. tariame koato).

Sunku išversti net patį žodį. Jis asocijuojasi būtent su Romos miesto paprasta liaudimi. Gal galėtume palyginti su Lietuvos treninginių jaunuolių stiliumi. Tiksliau, stiliaus nebuvimu.

Il coatto – tai vulgarus, pigiai bet ryškiai apsirengęs, Romos kai kurių  rajonų (borgata) gyventojas. Jis ar ji garsiai kalba vulgariu dialektu. Mėgsta tatuiruotes, dideles mašinas ir motociklus.

Deja, tokių Romos tipažų pamatysite gana daug. Juk, atrodytų, sostinė. Nepamirškite, kad mados sostinė – tai Milanas. Ten elegancija ir originalumas gatvėje. Ne Romoje, o Milane.

Il coatto mene tapo Romos  dalimi. Tipažas vaizduojamas Pasolinio filmuose, daugelyje Romos komedijų. Nelabai malonus, bet linksmas ir juokingas.

5. La velina (apsinuoginusi televizijos šou šokanti mergina).

Televizija draugeliui italų atrodo magiška galimybė akimirksniu tapti garsiu ir turtingu. Ypač tai aktualu gražioms merginoms. Mat Italija- grožio vertintojų žemė. O moters grožis čia ypač aktualus. Užtenka būti gražiai, – pasaulis po tavo kojomis. O jei dar moki šokti ir visaip kraipytis – daug šansų tapti turtingai ir geidžiamai pačių žymiausių vyrų. Tai neteisinga, bet gražios italės paprastam vyrui- tai tik svajonė,  nepasiekiama vizija.

Tai va, tas velinos tipas- be galo savimi pasitikinti gražuolė. Kiekviena, net menkiausia elgesio smulkmena skirta visų paprastų mirtingųjų sumenkinimui, vyrų giminės pažeminimui. Tiesa sakant, tų velinų ne taip jau daug pamatysite gatvėse. Dažniau jos juda prabangiuose mašinose.

Nebent -velinos aspirantės, visiškai jaunutės mokinukės, kurios nuo pastovių komplimentų jau įsijautusios į būsimų karalienių vaidmenį.

image

6. Baristas. Il Barista.

Bare už prekystalio kavą gaminantis veikėjas dažnai be pagrindinių, tradicinių baro darbuotojo funksijų turi mokėti daug daug kitko. To, ko iš tiesų reikia pastoviam  Romos baro lankytojui. Reikia mokėti Išklausyti, išteisinti, suteikti visą norimą informaciją. Apie parduodamą nekilnojamąjį turtą, apie areštus, vestuves, laidotuves. Barista turi gaudytis politikoje ir žinoti lankytojų politines pažiūras. Turi daug plepėti, mokėti linksminti ir pakelti nuotaiką. Taigi darbas bare – tai, visų pirma, psichologo darbas. Kava – tik tarp kitko. Nenustebkite, kad net labiausiai išsižiojęs baristas iš karto supras, kad jūs -užsenietis ir greičiausiai žinos,  iš kurios Europos dalies atvykote. Ir akimirksniu “sugalvos“ jums kavos kainą.

image

7. Il chattaro. (Vėlgi sunkiai išverčiamas terminas). Plepys ir pagyrūnas.

Jei mokate itališkai ir pradedate draugauti su italais, Romoje galite turėti reikalų būtent su tokio tipo personažais. Jie nuoširdžiai tiki tuo ką sako, nors žodžiai akivaizdžiai neatitinka tikrovės. Pavyzdžiui, aptukęs penkiasdešimtmetis pasakoja apie savo naująją mylimąją: aukšta, liekna, jauna, panaši į Sofiją Loren jaunystėje. Tuo pačiu metu jo mylimoji, taip pat aptukusi penkiasdešimtmetė (ūgis -1,50, svoris -100 kg) pasakoja savo mamai, jog sutiko aukštą, gražų jaunuolį. Kaip Marcello Mastroiani …Taip jie ir draugauja. Du gražuoliai mintyse.

Panaši situacija bus ir kai kalbėsite  apie socialinę padėtį, darbą, biznį. Atsargiai. Jei tipas mato, kad juo tikima- įsivaizduojama tikrovė darosi vis gražesnė ir gražesnė. Crescendo…

8. Hipsteris. Pastarojo meto tendencija – hipsteris transformuojasi į New Normal.

Šis tipažas gana populiarus visoje Europoje. Romoje hipsterių nedaug, todėl jie ypač išsiskiria bendros vulgarios gatvės masės fone. Ir gatvės mados fone. Natūralios medžiagos, nutrinti sportbačiai, rankomis numegzti šalikai. Kalbėdami,  įterpia daug angliškų žodžių. Mat žino jų daugiau už paprastą liaudį. Važinėja dviračiais, nors Roma visiškai tam reikalui nepritaikyta. Ko nepadarysi dėl paprastumo mados. Nors atrodo gerai, dažniausiai niekina pinigus ir darbą. Yra išlaikomi tėvų.

9. Pariolino. Pariolio rajono gyventojas.

Parioli – tai pats brangiausias nekilnojamo turto kainų prasme Romos rajonas. Čia gyvena elitas, patys turtingiausi. Jokio futbolo – čia žaidžiamas tenisas. Jaunimas dažnai mokosi Londone ar kur nors JAV. Jei nesimoko, tai tiesiog ten turi butus ir t.t. Su realiu gyvenimu mažai susiję, Parioli rajono gyventojai atrodo Romos gatvėje lyg ateiviai.  Bent jau tokia tų žmonių veido išraiška.

image

10. I Tifosi ( Roma arba Lazio). Futbolo Sirgaliai.

Roma turi dvi futbolo komandas. Dvi priešų stovyklos. Labai svarbu sužinoti, už ką serga konkretus žmogus, nes galite įsigyti priešą. Futbolas dažnam – tikra religija. Savi simboliai, ženklai ir net tik saviems suprantami tekstai plakatuose. Ir Jūs sirgaliams būsite įdomūs tiek, kiek  girsite atitinkamą  komandą ir peiksite priešų.

11. Le Gattare. Kačių mylėtojos ir prižiūrėtojos.

Ponios Katinienės. Tai paprastai pagyvenusios damos, kurios pačios susiorganizavusios visame mieste lyg susitarusios prižiūri laisvas ir nepriklausomai gatvėse gyvenančias kates. Todėl Romos katės turi unikalų gyvenimo būdą. Jos lyg ir laukinės, bet Katinėnių dėka labai prižiūrėtos. Švarios ir sočios.

image

image

12. Il Fuori sede. Italas, kuris Romoje negyvena pastoviai.

Tik kažką veikia kurį laiką. Geriau neklausti, ką šie italai veikia Romoje. Jie pradės kritikuoti miestą taip stipriai ir nuoširdžiai, kad gali sugriauti net ir Jūsų meilę Romai. Roma purvina, triukšminga. Čia neveikia niekas. O va, pas mus – Neapolyje, Orviete ir t.t. – visai kas kita. Bet esu priverstas čia ….  Taigi, ši italų kategorija pati pavojingiausia, nes atrodo kaip vietiniai romėčiai, bet yra blogiausi miesto “svetimkūniai“. Jie grūdasi visuomeniniame transporte, eilėse. Labai antipatiški tipai.

13. Lo Straniero, La Straniera.

Atvirkščiai – tikri Romos mylėtojai. Tikri užsieniečiai, užsienietės. Veidai laimingi. Eisena lengva, šypsena naivi, žvilgsnis euforiškas. Jiems Roma – gražiausias miestas pasaulyje. Jokio skepticizmo, cinizmo. Jie nepastebi Romos problemų. Amžinojo miesto gyventojai į atvykėlius žiūri su savotišku pavydu. Kaip žiūri senolis į nauvų jaunuolį. Šventas naivumas. Be to, užsieniečiai Romoje vis stebisi ir stebisi miesto grožiu ir istorija…. Romos gyventojų jau niekuo nenustebinsi.

14. I muratori. Statybininkai.

Romos gatvėse pilna statybininkų dulkėtais rūbais. Jie vaikšto, sėdi ant suolelių, valgo sumuštinius, užsigerdami alumi. Įdomu, kad Romoje jokios akivaizdžios statybos niekur nevyksta. Atvirkščiai, Roma byra . Neseniai nukrito viršutinis vienų rūmų aukštas. Gal statybininkai gatvėse skirti specialiai atvykėliams klaidinti. Tikrai, Roma pilna paslapčių.

15. La Bona romana (reiktų rašyti Buona, bet tardami booona, italai pabrėžia moterišką patrauklumą su aliuzijomis į seksualumą). Seksuali, naujiems nuotykiams pasiruošusi jaunatviška, aistringa moteris.

Be vyro. Arba su vyru, kuris žino savo vietą. Laisva ir nepriklausoma. Dažnai išsiskyrusi, o išsiskiria tokios romietės sėkmingai. Tai reiškia – lieka buvusio vyro pinigai ir daug laisvo laiko.

Arba siekianti karjeros ambicingoji. Tai reiškia  – uždirbti pinigai ir daug sąmoningai rasto laiko pasilinksminimams.

Arba sėkmingai ištekėjusi. Tai reiškia – vyro uždirbami pinigai ir jos ambisijas tenkinanti veikla. Daug dėmėsio savo išvaizdai, teisingas šeimos valdymas.

Antikiniais laikais tokios romėnės buvo vadinamos Matronomis. Jos valdė savo vyrus. Kol pastarieji ėjo užkariauti pasaulio, – darė ką nori Romoje.

Vyrai tokių moterų Romoje trokšta, nors ir bijo pamesti save. O jos, Romos Matronos , renkasi, renkasi, renkasi…

image

image

Tai pagrindinės Romos gyventojų kategorijos. Romėnai gali patikti, ar nepatikti. Bet juos išskiria viena aplinkybė. Jie  yra ypatingi  vien jau todėl, kad gyvena Romoje. Visų miestų mieste.

Apie kitus miestus – kituose straipsniuose.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.