Auguri !!! Gerkime tik itališką “šampaną“!

 
  

Sunku, tikrai sunku Italijoje surasti prancūziško vyno ir ypatingai šampano. Man, tarybinių laikų žmogui buvo įkalta , kad egzistuoja tik prancūziškas ir “ sovetskoje“ šampano variantas. Buvo savotiškas kultūrinis šokas , kai išgirdau, kaip italai visaip kritikuoja ir net išjuokia Prancūzijos pasididžiavimą , Dom Pierre Pèrignon išradimą, – Champagne. “Žinoma, jei negaila 100 eurų, ieškok prancūziško“,- sakė man. Bet jei nori išleisti ne daugiau 20 eurų, geriau rinkis Franciacorta. Tradicinis šampano pagaminimo metodas Italijoje vadinamas kitaip nei Prancūzijoje. Vietoj mèthode Champenoise italai turi Metodo Classico. Taip vadinti reikalauja tarptautiniai teisiniai susitarimai, bet gamybos technika ta pati. Geriausi pagal šį metodą sukurti šampanai pagaminami  šiaurės Italijoje. Ypač žinomos vietos : Franciacorta, Oltrepò Pavese, Trentino – Alto Adige. Aš  mėgstu “Ferrari“. Kainuos nuo 20 eurų ir daugiau. Lengva prisiminti pavadinimą. Tarp kitko,  Ferrari šeima, gaminanti ne sykį geriausiu pasaulyje pripažintą šampaną, Italijoje ne mažiau populiari, nei ta, kuri prie Modenos gamina gražiausius pasaulyje automobilius.

Prancūziškų žodžių neišgirsi. Italai putojantį vyną vadina “spumante“ nuo it.“spuma“, – “puta“. Jie sako, : “prancūziškas spumante, ispaniškas spumante ir pats skaniausias itališkas spumante“. Gerkite itališką spumante, nes jis tikrai geros kokybės ir skanus. Lengvesnis, gaivesnis, moteriškesnis.

Dažniausiai lengvesnis ir pigesnis spumante būna pagamintas pagal kitą metodą. Ne Metodo Classico, bet Metodo Charmat – Martinotti. Pagal šį metodą antroji fermentacija vykdoma ne buteliuose, kaip Classico atveju, bet didelėse plieninėse talpose. Italai nepamiršta pabrėžti, kad šį metodą išrado jų tėvynainis Martinoti, bet užpatentavo gudruolis prancūzas Charmat. Tie prancūzai !!!!

Ne visada ant etikėtės bus užrašyta – saldus – “Dolce“ ar sausas- “Secco“. Reik tiesiog žinoti. Dažniausiai taip rašo būtent ant pigesnių ir prastesnių butelių etikečių. Sausą spumante italai geria kaip aperityvą, pietų ar vakarienės metu, o saldų prie desertų arba šiap sau , su vaisiais. Pavyzdžiui, supjausto persiką ir įmeta į bokalą. Taip skaniau.

Šiaurės Italijoje spumante geria labai dažnai. Kaip mineralinis gazuotas vanduo, šis gėrimas tinka beveik visur. Kai karšta ir kankina troškulys, kai norisi kokio kokteilio- visais atvejais tiks spumante. Turbūt girdėjote, kad Italijoje vynas kainuoja mažiau, nei vanduo. Tai tiesa. Venecijos supermarketuose parduodamas spumante, kurio kaina 5 eurai už 6 butelius. Ir tai puikus gėrimas !

Pamirškime tą prancūzišką šampaną ir sutikime šventes su spumante taure! “Ferrari“!? 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.