Florencija. M.K.Oginskio vietos centre (arba Florencija ir lietuviai)

 Kiekviena Europos tauta Florencijoje ieško savo praeities veikėjų, menininkų pėdsakų. Tai paprastai įžymūs žmonės, kurie čia kūrė ir vėliau bandė vienaip ar kitaip perduoti kiekvienas savo Florencijos supratimą. Paieškokime lietuvių pėdsakų šiame pasakiškame mieste.

Greičiau ne pasaką, o trilerį primena Mykolo Kleopo Oginskio gyvenimas. Rašytiniuose šaltiniuose galima rasti pakankamai daug informacijos apie Oginskio politinę, valstybinę ir visuomeninę veiklą, nors jis pats labai stengėsi papasakoti savo įvykių versiją ir rašė jau emigracijoje, Florencijoje. Likimas M.K.Oginskiui nepagailėjo nei šlovės ir turtų, nei netekčių ir pavojų.

Šiais metais visas pasaulis mini 250-ąsias kompozitoriaus gimimo metines. UNESCO paskelbė šiuos metus Oginskio metais. Svarbu, kad Oginskis – genijus, kuris labai mylėjo Lietuvą. Visi žino Oginskio “ Polonezą“, bet mažiau žinančių, kad polonezas vadinasi “Atsisveikinimas su Tėvyne“. O dar mažiau žinančių, kad “Polonezą“Oginkis parašė po to , kai Tėvynę prarado. Prarado, nes ji, toji Tėvynė, tiesiog išnyko po galutinio Lenkijos-Lietuvos valstybės padalijimo. M.K. Oginskis Tėvynę norėjo visokiais jam įmanomais būdais sugrąžinti .

Oginskio atsisveikinimas išreikštas pačia universaliausia kalba – muzika ir todėl Oginskio Tėvynės meilę gali pajusti ir suprasti visi.

1807 po susitikimo su Napoleonu, Oginskis praranda viltį sugrąžinti LDK. Nuo 1823 dešimt metų iki pat mirties gyvena Florencijoje

Su M.K.Oginskiu Florencijoje susijusios dvi vietos. Jas lengvai surasite, nes abi tiesiog neišvengiamos bet kurio turisto ar keliautojo klasikiniame miesto įžymybių maršrute.

Visų pirma – tai žymioji Tornabuoni gatvė. Šiandien tai pati prabangiausia Florencijos centro vieta, kur nėra namų, o vien rūmai ir vietoj paprastų parduotuvių – žymiausių Florencijos dizainerių ateljė ar net mados namų-muziejų vitrinos. Maždaug apie Tornabuoni gatvės vidurį ant namo, pažymėto numeriu 10, pamatysite paminklinę lentą , skirtą Ogiskiui:

Šalia, kairėje – didingi, viduramžiški Florencijos aristokratų Stozzi šeimos rūmai


Čia kompozitorius gyveno iki mirties 1833 metų spalio15. Čia Oginskis rašė “Atsiminimus“ (“ Memoires“1826 ) įžymius “ Laiškus“ apmąstymų ir pamokymų sūnui forma. Čia jį 1829 lankė poetas Adomas Mickevičius, su kuriuo kompozitorius laiką mėgdavo leisti prie šachmatų lentos.

Palaidotas M.K.Oginskis pačioje gražiausioje ir žymiausioje Italijos amžino poilsio vietoje Švento Kryžiaus Bazilikoje.

Ji tokia garsi , kad dažnai bazilikos pavadinimas net neverčiamas – tiesiog Santa Kročė (Santa Croce). Tai ne vien tik viena gražiausių viduramžiškų bažnyčių Italijoje. Tai ir pati didžiausia vienuolių Pranciškonų bažnyčia. Tai tikras Florencijos, o ir visos Italijos genijų Panteonas. Čia palaidoti Mikelandželas Buonarotis ( Michelangelo Buonarroti), Galilėjo Galilėjus (Galilleo Galilei), Nikolas Makiavelis (Niccolò Machiavelli) ir kiti genijai.

 Mūsų genijus palaidotas ko gero pačioje jaukiausioje ir šviesiausioje koplyčioje – Kastelani (Castellani). Koplyčią pamatysi ne iš karto, jos reikia ieškoti. Dešinėje pusėje nuo altoriaus, ten, kur išėjimas į Pacų (Pazzi) koplyčią, pasukę galvą atgal link įėjimo, pamatysite apšviestą viduramžių stebuklą – visą keturiolikto amžiaus freskomis padengtą koplyčią su kryžiumi centre- tai ir yra M.K.Oginskio palaidojimo vieta. Koplyčia dažnai būna užtverta, tik iš toli gali pasigrožėti dailininkų  Gaddi freskomis (1383). Akivaizdi Džoto įtaka Tadėjo Gadžio (Taddeo Gaddi) kūryboje. Pasak vieno svarbiausių šiuolaikinės Italijos meno kritikų Antonio Paolucci, žiūrėdami į freskas mes lyg stebuklingo skraidančio kilimo pagalba atsiduriame pačioje gražiausioje viduramžių krikščionių sukurtoje pasakoje.

Ir būten čia pagerbta LIetuvos istorija. Verdžio, Pučinio ir Rosinio tėvynainiai skyrė M.K.Oginskiui pačią ko gero gražiausią Italijoje  amžino poilsio vietą

 Antkapinį paminklą sukūrė pats populiariausias ir talentingiausias to meto Toskanos skulptorius Frančesko Pozzi. Oginskio biustas yra kairėje nuo koplyčios altoriaus. Jei užtverta, galima paprasčiausiai paprašyti tarnautojų – jie mielai atidaro ir leidžia netgi nufotografuoti.

Šios Bazilikos grožis sukelia tokį jaudulį, kad Stendalis prarado net sąmonę po vizito. Tokį sutrikimą medikai pavadino “Stendalio sindromo“vardu.

Todėl tikrai verta aplankyti šią vietą , net jei tai užims gana daug laiko, o ir įėjimas mokamas.

Bilieto kaina 6 eurai , vaikams iki 11metų – įėjimas nemokamas.

Tikslią informaciją apie Švento Kryžiaus baziliką, lankymo laiką ir įvairius renginius bei nuolaidas bilietams surasite internete santacroceopera.it

Šalia – dar vienas Florencijos šedevras – architekto Filipo Bruneleskio (Filippo Brunelleschi) sukurta pirmoji renesansinė koplyčia Europoje. Užsakovas – viena iš pačių svarbiausių Italijoje Pazzi šeima. O ši šeima turėjo giminių Lietuvoje. Būtent Italijoje savo šaknų ieškojo LDK didikai Paciai . Jie net pasirašinėjo itališkai  “Pazzi“, lankėsi Florencijoje. Buvo sutikti Pazzi šeimoje, kaip tikri giminės.

Būtent šios šeimos dėka Florencijos valdytojų Medičių brangenybių kolekcijoje atsidūrė Šv.Kazimiero, Šventojo Lietuvos globėjo, relikvija.

Norėdami ją apžiūrėti, keliaukite į Šv.Lauryno (San Lorenzo) Baziliką. Į ją Medičiai eidavo melstis, čia dauguma jų palaidoti. Čia ši turtingiausia visų laikų šeima saugojo  švenčiausias Florencijos brangenybes – šventųjų relikvijų kolekciją iš įvairių pasaulio kraštų. Dažniausiai rasite informaciją, kad Šv. Kazimiero Relikvijorius su visa relikvija saugomas San Lorenco (San Lorenzo) bažnyčioje. Tai ne visai tikslu. Šiuo metu ši įspūdinga LDK dovana yra Medičių Koplyčiose ( Cappelle Medicee). Taigi, reikia apeiti Bažnyčią iš turgaus aikštės pusės. Viduje, iš kart už kasų prie įėjimo, pamatysite mums rūpimą eksponatą su aiškiai matomu užrašu : CASIMRVS MAGNVS DUX LITHVANIAKoplyčios atidarytos tik pirmoje dienos pusėje,nuo 8.15 iki 13.50 val.
Pažaislio vienuolyne LKD kancleris Kristupas Zigmantas Pacas įsteigė Šventos Marijos Magdalenos de Pazzi koplyčią. Ši šventoji gyveno Florencijoje, karmelitų vienuolyne. Ji palaidota  bažnyčioje, kuri taip ir vadinasi – Santa Maria Maddalena de Pazzi. Adresas : Borgo Pinti 58 ( centras).

 Šventoji gyveno šešioliktame amžiuje , buvo mistikė, matė ateitį. Už savo sielos tyrumą ir gerus darbus buvo garbinama ir Lietuvoje ir Italijoje. Ir galingieji Lietuvos Pacai ir įtakingieji Florencijos Pazzi ją didžiavosi. Šventoji buvo linksmo būdo:“Dievas neapsireiškia liūdnoji sieloje, širdis turi būti laisva ir laiminga“- tai jos išmintis.

Ir gal galima būtų užbaigti M.K.Oginskio žodžiais apie meilę: “Tą akimirką patyriau meilės jausmą, kuris truko trumpai, bet buvo tylus, ramus, laimingas“ Meilė ir Florencija…Belieka palinkėti meilės Florencijoje (groja Oginskio “Polonezas“)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.