Roma. Šiandien gimė. Sausio 30 – oji

Roma. Šiandien gimė. Sausio 30-oji

Viena iš žymiausių Antikos moterų, imperatoriaus Ottaviano Augusto žmona Livija. Gimė 58 m. pr.m.e. 01.30 Romoje – mirė 29 m.e.m. 09.28 Ji tapo pirmąja  moterimi, kuriai buvo suteiktas Augustos vardas.Tai reiškia, jog Livija buvo sudievinta. Poetas Ovidijus rašė, kad Augusto žmona graži kaip Venera ir išmintiga kaip Junona – Švenčiausioji Augusta. Neįmanoma paaiškinti meilės iš pirmo žvilgsnio. Kai imperatorius pamate Liviją pirmą sykį, ji buvo ne tik ištekėjusi, bet ir nėščia nuo savo vyro. Augustas taip pat buvo vedęs, jo žmona taip pat laukėsi. Imperatorius tuoj pat išsiskiria, įsako išsisikirti ir Livijai. Gerai, jog antikinėje Romoje tai buvo įmanoma padaryti taip greitai.  Augustas ir Livija bendrų vaikų neturėjo, bet tai nesutrukdė jiems laimingai pragyventi kartu 50 metų. Mirdamas ant mylimosios žmonos rankų, imperatorius neva sušnybždejo: “Kokį laimingą gyvenimą mes su tavim nugyvenome, Livija”.

Kai studijuoji Livijos gyvenimą, matai, kad ji elgėsi kaip tikra šių laikų pirmoji ledi – užsiėmė labdaringa veikla, padėdavo nelaimių – gaisrų ar žemės drebėjimų aukoms. Padėdama Augustui valdyti imperiją, ji stengėsi kurti tobulą romėniškos šeimos gyvenimo modelį. Livijos propaguota vizija ir apskritai rūpestis šeima, kaip institucija, yra labai modernūs. Istorikai rašo, jog Oktavianas visame kame tarėsi su žmona, o pastaroji išmintingai reguliavo ne tik savo vyro, bet ir visos šalies gyvenimą. Daugiau apie Liviją galima sužinoti amerikiečių rašytojos Phyllis T. Smith romane „Aš esu Livija“ (iš anglų k. vertė Aurelijus Katkevičius, išleido „Tyto alba“)

Įdomu, jog Livija labai mėgo Prosecco, baltąjį putojantį vyną, kurį paprastai gerdavo kareiviai. Imperatoriaus žmonos dėka, Prosecco pradėjo gerti visa Roma. Tebegeria, bet ne tik Roma, o visa Italija. Livija buvo įsitikinusi, jog Puxinum “Pucino”, (taip šis vynas buvo vadinamas Antikos laikais) – žvalumo, energijos ir amžinos jaunystės simbolis. 

Mada gerti Prosecco išliko iki šiol. Tad pakelkime taures. Išgerti Prosecco visada laikas. Livija jį gerdavo vietoj vandens. 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.