Italai. Šiandien gimė. Sausio 12-oji

Šiandien gimė. Sausio 12- oji.

Žymus baleto šokėjas, choreografas ir režisierius Paolo Taljonis (Paolo Taglioni). 1808.01.12 Viena – 1884. 01.06 Berlynas.

Šiap jau baletas gimsta Italijoje. Kotrynos Mediči (Caterina di Medici) dėka su šiuo menu susipažįsta prancūzai. XIX amžiuje baletą kuria ir keičia taip pat italai, nors dažnai jau ne Italijoje. 

Tikrais revoliucionieriais galime pavadinti Taljoni (Taglioni) šeimą. Tėvas Pilypas (Filippo) pakeičia visą baleto stilių, sukuria taip vadinamą Romantiškąjį baletą. Kuria naujają baleto formą kartu su savo vaikais : Marija bei Paolu. Maria Taglioni – pasaulinio lygio žvaigždė, pirmoji balete šokusi tik su puantais ir kartu su tėvu įvedusi šokio ant piršto galų būtinumą. Tėvas buvo Marijos mokytojas, griežčiausias teisėjas. Taglioni šeimos dėka mes žavimės balerinų šokio lengvumu ir antžmogiška šokio formos tobulybe. Kaip mėgsta kartais italai siekti nepasiekiamo, veržtis už bet kokios logikos ir sveiko proto ribų. Turiu omeny kastratų balsus operoje ir šokėjų kojas balete.

Vardan meno, vardan malonumo mėgautis menu.

Paolo Taglioni svarbus tuo, kad sukūrė Italijos kariuomenės padalinio bersaljierų (Bersaglieri) maršą, žingsnį. Na, tiksliau, būdą marširuoti. Juk italai kariškiai pėstininkai vieninteliai pasaulyje marširuoja baleto ritmu.

P. Taglioni daug metų (1856-1883) buvo pagrindinio Berlino operos teatro maître de ballet – choreografu. Čia pastatė tuo metu labai populiarią operą “ Flik ir Flok nuotykiai” (dabar sutrumpintai vadinama tiesiog Flik ir Flok). Su šiuo baletu atvykęs į Milaną 1862, “La Scala” teatro scenoje Taglioni pirmą sykį įvedą savotišką maršą bėgimą “galop”, be to, balerinos pasipuošia plunksnuotom Italijos kariuomenės pėstininkų skrybelėm.  Tai nepaprastai patinka publikai ir tampa net karių Bersaglieri tradiciniu ir privalomu marširavimu – bėgimu galopu pagal Peter Ludwig Hertel muziką.

Italijos kariai beraljieriai – vieninteliai pasaulyje , kurie paradų metu ne žengia, bet bėga. Sakoma, jog jie greitesni už kitus, energiškesni už kitus.

Na ir žinoma, amžina meno įtaka, meno šaknys. Nuo jų Italijoje niekus nedingsi. Tenka lakstyti. 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.