Italija. Šiandien gimė. Sausio 10-oji

Šiandien gimė – sausio 10-oji.

Vienas žymiausių italų automobilių stilistų, skulptorius, architektas, išradėjas Flaminijus Bertoni (Flaminio Bertoni) 1903.01.10 Varese šalia Milano – 1964.02.07 Antony, Prancūzija.

Graičiausiai žinote, jog pačias gražiausias pasaulyje mašinas sugalvojo italai? Net jei automobiliai ne itališki, jie “nutapyti” Italijos menininkų. Mersedes, Volkswagen Golf ir t.t.

 Šiandien keli žodžiai apie tą dizainerį, kuris sukūrė gražiausius prancūzų “Citroën” automobilius.

Amato F.Bertoni išmoko auto taisykloje- dirbtuvėje prie namų “Carrozzeria Macchi”. Čia atvykę technikai iš Prancūzijos pamatė jaunuolio sugebėjimus, pakvietė padirbėti pas save. Flaminijus nemokėjo prancūziškai, todėl pas André Citroën prisistatė be žodžių, tik su brėžiniais. Nuo tos akimirkos tapo nepakeičiamu darbuotoju ir kūrė ką norėjo. “ Citroën” jis sukūrė keturis garsiuosius modelius :

1) “Traction Avant” 1934;

2)“2 CV” 1948- praktiška ir lengva gražuolė tapo laisvės ir prancūzų meilės gyvenimui joie de vivre simboliu;

3)absoliutus šedevras visų laikų Prancūzijos automobilistikos istorijoje – “ Les DS”;

4) “Ami 6”. 

Automobilių kūrėjo būdas buvo gana blogas. Bet prancūzai nesugyvenamą ekscentriką priėmė kaip stereotipinį Italą. Juk tuo metu Italijoje valdė B.Musolinis. Tad ko norėti iš aikštingojo diktatoriaus pavaldinių? Vienu žodžiu, visi “italiuko” (o F.Bertoni prancūzai vadino tik taip) įnoriai buvo vertinami, kaip neišvengiama, bet atleidžiama blogybė.

Tad šiek tiek apie Flaminijaus gyvenimą ir charakterį.

Jei prancūzai sako : “ieškok moters”, Italijoje reikėtų sakyti “ “ieškok mamos!”. 

Taigi, mamytė maldavo sūnelį sugrįžti namo. F. Bertoni grįžta ir veda. Deja, mamai jaunoji Džovana nepatinka. Flaminijus su nėščia žmona  bėga atgal Prancūzijon, į jau savą “Citroën “, kur iš kart sutinkamas, kaip gįžęs sūnus paklydėlis. 

F. Bertoni parašo visiems buvusiems bendradarbiams Italijoje  piktus laiškus :”Tu nesupranti nieko”, “Esi asilas “, “Negali nieko” –  panašiame stiliuje.

Prancūzams gi pareiškia, jog visų pirma jis esąs skulptorius ir dailininkas. O auto kuria laisvu nuo rimto meno laiku, t.y. kada nori ir kaip nori. Lipdyti modelius kaip skulptūras – tik “italiukui” gali tokie dalykai ateiti į galvą. Gimusį sūnų specialiai pavadina Leonardu Leonardo da Vinčio garbei. Juk ką ten prancūzai bekalbėtų, tokio genijų, kaip Italijoje jie neturi (save, be abejo, taip pat turėjo omeny).

Prisidėjus karui ir po jo mūsų herojus pabuvojo net kalėjime. “Aš italas, ir nors mano tėvynė fašistinė agresorė, jos atsisakyti negaliu”. O juk reikėjo tik pasirašyti nedidelį lojalumo Prancūzijai dokumentėlį. “Sodinkit mane kur norit, bet aš – italas”.

Na o šeimyninis gyvenimas? Mama sūnaus nepaliko, atsivilko į Prancūziją. Žmonai teko pasitraukti. Ji su sūnumi grįžo į Italiją. Ir tai daug ką pasako apie italų mamytes.

Meniškos sielos Flaminijus įsimyli antrą sykį. Naujoji mylimoji – balerina Lucienne Marodon. Prancūzė Prancūzijoje ir “italiukas” lieka čia iki pat mirties.

Nežinau ar Bertoni būtų malonu žinoti, jog niekas nežino jo skulptūrų. Amžiams Bertoni vardas liks susietas tik su automobiliais. Greičiausiai jis liūdėtų, kaip visi nesuprasti menininkai. 

O gal tiesiog visus mus pasiūstų. Ir tame būtų gal net  šiek tiek prancūziškas. Kaip šiek tiek prancūziški yra  jo sukurti automobiliai “Citroën”. 


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.