Italija. Gimė šiandien. Sausio 9 -oji

Šiandien gimė – sausio 9-oji

1944.01.09 Romoje gimė vienas iš žymiausių pasaulyje architektų Masimiljano Fuksas (Massimiliano Fuksas)

Jau pati pavardė, paliktas mūsuose įprastas “k” vietoj itališkojo “c” rodo, jog architektas gal ne visai italas. Nors italai labai juo didžiuojasi (Fuksas save įvardina net ne kaip italą, o kaip romietį – “de Roma”). 

Jei pavardė jums atrodo linksmai lietuviška, neapsirikote.  “Antras mano vardas – Vytautas, esu Massimiliano Vytautas Fuksas!” – taria vienas garsiausių architektų pasaulyje.

M. Fuksas gimė Lietuvos žydo iš Kauno ir italės šeimoje. Ar myli M.Fuksas Lietuvą?

 Viename interviu (15min.lt) architektas pasakoja: “Pradėsiu nuo to, kad prosenelis buvo prekybininkas iš Kauno. Senelis, kaip ir mano tėvas, daug keliavo po pasaulį, XX amžiaus pradžioje ilgai lankėsi Afrikoje. Vėliau studijavo mediciną Heidelberge, tuometėje Austrijoje, ten sutiko mano močiutę – vokietę iš Strasbūro, jie susituokė Kaune. Pirmojo pasaulinio karo metu senelis buvo paimtas į rusų armiją, žuvo 1915-aisiais… 

Močiutė su vaikais liko gyventi Kaune. Beje, čia išlikęs mūsų namas. Žinoma, dabar šeimai nebepriklauso – aš jo neatsiėmiau. Kažkada Kauno meras per vakarienę pasisiūlė surasti gimtinę, aš nusiunčiau nuotrauką, kurioje prie namo stovi tėvas. Ir surado tą pastatą Panemunėje. Man pasiūlė atsiimti jį, bet pasakiau: „Ačiū, nenoriu.“ Ar jis buvo daugiabutis? Ne, tiesiog didelis gražus vienai šeimai priklausantis namas, bet sovietų laikais jį visą suskaidė į daugybę butukų. Iš Kauno tėvas išvyko apie 1933-iuosius, Romoje įstojo į gerą medicinos mokyklą. 

Lietuviai – stiprūs žmonės. Kelis šimtmečius sudėtingomis istorinėmis sąlygomis ieškojo tautinės tapatybės. Ir rado. Ji – stipri. Man tautinė tapatybė – tai kultūra: Jurgis Mačiūnas, Jonas Mekas, klasikinės muzikos, dailės atstovai iš Lietuvos. Užsienyje sutikau ne vieną labai stiprų lietuvių menininką.”

Masimiljanas Fuksas – įdomus žmogus, didis menininkas. Į Lietuvą atskrenda karts no karto savo privačiu lėktuvu. Paprastai su pasiūlymais ką nors Lietuvai sukurti. Būtų neblogai, nes užtektų vien vardo, – daugelis atvyktų į Lietuvą vien dėl Fukso. 

 Teko būti M.Fukso sukurtuse pastatuose. Milano Expo (Parodų Centre), grapos gamyklos “Nardini” pastatuose. Nepaprastas lengvumas, šviesa. Ypatingas pasaulis, jį galima būtų pailginti tik su Frančesko Borominio (Francesco Borromini) sukurtu edvių padalinimo genialumu. Smagu žinoti, jog Borominis – mylimiausias M.Fukso architektas. 

M. Fuksas – vienas iš taip vadinamų pasaulio “archistar” – architektūros žvaigždė. Savotiška architektūros aristokratija vienija saujelę “graibstomų”, lyg  Hollywood’o žvaigždžių, kūrėjų. Ir M.Fuksas visada pabrėžia savo lietuvišką kilmę.  Nors kai artistas pasiekia atitinkamą lygį, pasauliui nėra labai svarbu, kokia jo tautybė. 

Vis gi būtų nuostabu turėti ką nors Vilniuje ar Kaune. Bet kur Lietuvoje…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.